Galerie ponese jméno architekta Gočára, stěhuje se do Automatických mlýnů


Východočeská galerie v Pardubicích po dvaašedesáti letech změní název. Od ledna se přestěhuje do nového sídla v bývalých Automatických mlýnech a ponese název Gočárova galerie. Pro veřejnost se otevře v polovině příštího roku.

Návrh na přejmenování Východočeské galerie v Pardubicích musí ještě v dubnu schválit zastupitelstvo kraje, ale to už je jen formalita. Souhlasili s tím i potomci slavného architekta.

Gočárova prapravnučka Marie Fiřtová na základě známé korespondence usuzuje, že Josef Gočár by takovou poctu ocenil. 

„Gočár píše v roce 1918 své ženě na její zoufalý výkřik, že nemají žádné peníze a že válka je naprosto zruinuje, že jeho jediný kapitál je jeho jméno a jeho architektura. Brala bych to tak, že by byl rád. Byl na sebe setsakra hrdý. I když skutečně třel bídu s nouzí,“ uvedla Fiřtová.

Josef Gočár (1880–1945) narozený v Semíně u Přelouče patřil mezi nejvýznamnější architekty meziválečného období. Proslul zejména svými kubistickými a funkcionalistickými díly, která realizoval kromě Pardubic a Hradce Králové také například v Praze či v Lázních Bohdanči, jejichž pavilon dodnes nese jeho jméno.

Automatické mlýny patří mezi jeho rané dílo, které projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze. Budova připomínala některým pozorovatelům Ištařinu bránu z Babylonu a s ornamentálními vzorci světlých a tmavých cihel působila jako romantický hrad.

Galerie vznikla před sedmdesáti lety

Východočeská galerie oslaví na konci letošního roku 70 let své existence. Původně vznikla jako Krajská galerie, současný název nese od roku 1961. Sídlí na zámku a v domě U Jonáše.

Za modernizaci bývalého mlýna pro potřeby krajské galerie, která začala v polovině roku 2020, zaplatí Pardubický kraj zhruba 400 milionů korun. Z Evropské unie kraj získá dotaci ve výši přibližně 130 milionů korun.

Do nových prostor v Automatických mlýnech se začne galerie z pardubického zámku postupně stěhovat v druhé polovině letošního roku. Galerie do mlýnů přesune sbírky, galerijní knihovnu a jako poslední se budou stěhovat zaměstnanci. 

„Do budoucna bychom měli prostory na zámku zcela opustit,“ uvedla ředitelka galerie Klára Zářecká. Dodala, že naopak Dům U Jonáše zůstane i nadále součástí galerie.

Společně s novým názvem chce galerie připravit soutěž na změnu vizuálního stylu.

Pardubický kraj chce zase zajistit, aby Gočárova galerie měla novou adresu. Zatím jsou mlýny v ulici Mezi Mosty. 

„V současné době jednáme s městem Pardubice o nových adresách a popisných číslech v Automatických mlýnech. Rádi bychom, aby Gočárova galerie, která bude sídlit v nejstarší budově mlýnského areálu, měla adresu Automatické mlýny, č. p. 1, Pardubice,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

V areálu Automatických mlýnů se nyní odehrávají stavby tří investorů. Zatímco kraj přestavuje hlavní budovu bývalého mlýna, město Pardubice buduje polytechnické dílny a městskou galerii.

Koordinátorem je rodina Smetanových, jejíž Nadace Automatické mlýny zase investuje do veřejného prostranství a rekonstrukce sila. Areál mlýnů je opuštěn od roku 2013.

Zdroj: idnes.cz

Realizace projektu Obnova Winternitzových automatických mlýnů pro krajskou galerii je podpořena z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.