Osm pardubických škol má modernizované učebny


Opravené třídy, nové výukové pomůcky i bezbariérový přístup. Modernizace osmi pardubických základních škol je u konce a s ní také první část projektu, ve kterém se město chce zaměřit na zvýšení kvality vzdělávání. Rekonstrukce však doprovázely problémy, v některých školách bylo nutné odložit začátek školního roku.

"Opravy jednotlivých učeben, kabinetů a přípraven přizpůsobí kvalitu výuky přírodovědných a technických předmětů na základních školách dnešním požadavkům," uvedl náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

Důležitou součástí modernizace bylo také zajištění internetového připojení, aby učitelé mohli používat interaktivní pomůcky.

Projektu se však nevyhnuly problémy, a to zejména s dodržením termínů. Chyběli dělníci i stavební materiál. Někde se navíc nezačalo pracovat na začátku prázdnin, ale až po jejich polovině. Některé školy tak musely odložit začátek školního roku.

Pozitivní ohlasy

I přes potíže většina ředitelů škol modernizaci chválí. "Můžu říct, že je to velké zkvalitnění výuky. Máme jen pozitivní ohlasy, děti učení baví o 300 procent víc," sdělil ředitel Základní školy Pardubice Ohrazenice František Stejskal.

S ním souhlasí i ředitelka Základní školy Pardubice-Polabiny, Družstevní Jana Lokvencová. "Přes všechny komplikace, které to doprovázely, to byl dobrý krok," poznamenala Lokvencová.

Přestavba se dotkla základních škol Bratranců Veverkových, npor. Eliáše, Studánka, Ohrazenice, Družstevní, Spořilov, Staňkova a Závodu míru.

Dotace z Unie

Celkové náklady na modernizaci dosáhly 193 milionů korun, z městské kasy se ale bude platit jen část. "Z fondu ITI Hradecko-pardubické aglomerace jsme dostali dotaci na 99 milionů korun, dalších téměř 6 milionů korun získáme ze státního rozpočtu," popsal primátor Martin Charvát.

Ve druhé etapě budou modernizovány základní školy Dubina, Josefa Ressla a Benešovo náměstí, do budoucna Pardubice plánují modernizaci učeben na základních školách Waldorfská, Prodloužená a Štefánikova. Postupně chtějí zrekonstruovat a vybavit odborné učebny na všech základních školách.

Zdroj: pardubicky.denik.cz