Novinky v MHD brzdí spor. Vítěz soutěže byl moc levný


K zakoupení jízdného v pardubické městské dopravě měla ve vozech stačit jen bezkontaktní platební karta. Modernizace odbavovacího systému chystaná na letošní říjen se však odkládá na příští rok. Dopravní podnik města Pardubic během soutěže na dodavatele podle antimonopolního úřadu chyboval.

Pardubický dopravní podnik předpokládal, že nový elektronický odbavovací systém bude stát 64 milionů korun. Soutěž vyhrála vysokomýtská firma Telmax s cenou jen 27 milionů. Tím ale dobré zprávy končí. Jeden ze dvou neúspěšných uchazečů si stěžoval, že jde o nepřiměřeně nízkou cenu a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v květnu zakázal dopravnímu podniku uzavřít smlouvu s vítězem.

Dopravní podnik města Pardubic za chybu při soutěži už musel zaplatit 30 tisíc korun a nyní se rozhoduje, zda se bude snažit ve sporu pokračovat, anebo raději vypíše novou soutěž. "Je to z hlediska času a našeho cíle asi reálnější cesta," připustil ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán. O postupu rozhodne představenstvo.

Není to drobná, ale vážná komplikace. Nikde totiž není psáno, že se cestující ve vozech skutečně dočkají terminálů, kterým bude jedno, zda čtou platební kartu, Pardubickou kartu, IREDO kartu nebo IN ČD kartu. Nákup nového systému byl podmíněn evropskou dotací ve výši 21 milionů korun. Tu však dopravní podnik získá jen tehdy, když stihne modernizaci provést do prosince příštího roku. Pokud by se účastníci nové soutěže opět odvolávali proti jejímu výsledku, dotace možná nebude. A s ní by pravděpodobně zmizela i možnost investovat do luxusnějšího odbavovacího systému. Na druhou stranu i snaha dotáhnout do konce původní soutěž a vyřešit všechny námitky může dopadnout neúspěchem. To ve chvíli, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dojde nakonec k závěru, že soutěž je třeba zrušit.

Konkurenti spolu bojují

Potíže Dopravního podniku města Pardubic nejsou ojedinělé. Na konci léta u antimonopolního úřadu neobstála podobná soutěž Dopravního podniku města České Budějovice. Stejné problémy podle Pelikána řeší i v Ústí nad Labem či v Hradci Králové. "Je tu omezený trh, na kterém je pár firem a válčí spolu. Klasická situace," uvedl předseda dozorčí rady Dopravního podniku města Pardubic a poslanec Martin Kolovratník.

Proti výsledku soutěže na modernizaci elektronického odbavovacího systému v Pardubicích protestovala společnost Emtest ze Žiliny. Tvrdila, že nabízená cena ve výši 42 procent předpokládané hodnoty zakázky je nepřiměřeně nízká. A že ve skutečnosti vítěz, firma Telmax, nemůže splnit to, co slibuje.

Ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán uvedl, že trojice uchazečů chtěla za hardwarové vybavení vozidel podobné částky kolem 25 milionů korun. Úplně jinak ale firmy spočítaly, kolik bude stát provoz systému na dalších deset let s poplatky za datové přenosy či hostingové služby.

"Dvě firmy nabídly kolem sto tisíc měsíčně, vítěz osm tisíc. Zdá se to jako obrovský rozdíl, za který se to nedá pořídit. Čistě teoreticky by to asi šlo, ale je otázka, jak by to vypadalo v praxi," uvedl Tomáš Pelikán. Dopravní podnik města Pardubic vybral nabídku s nejnižší cenou, žilinská firma to napadla a antimonopolní úřad dospěl k závěru, že dopravní podnik se s námitkami dostatečně nevypořádal.

Teď dopravní podnik rozhodne, zda bude trvat na výsledku soutěže, nebo vypíše novou.

---

Fakta

K čemu má sloužit nový odbavovací systém?

Původní odbavovací systém v pardubické MHD z roku 2006 nahradí nový, který umožní platit jízdné kartami od více dopravců i bankovní kartou. Fungovat má v něm IREDO karta i IN ČD karta. Jejich majitelé na nich mohou mít nahrané jízdenky na delší časové období pro jízdu vlakem i MHD. Výměna systémů zhruba ve 130 vozech se měla uskutečnit o prázdninách a spuštění systému v říjnu, což je kvůli potížím se soutěží odloženo na neurčito. Dopravní podnik může od EU získat dotaci 21 milionů korun, ale musí vše dokončit do prosince 2019.

Zdroj: MF DNES

Více informací o projektovém záměru "Modernizace odbavovacího systému cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích", který již získal kladné stanovisko Řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace, naleznete zde.