Nová lávka by mohla Labe překlenout ještě letos


Stavba nové lávky přes řeku Labe v Hradci Králové u Aldisu by mohla začít ještě do letních prázdnin. Projekt má platné stavební povolení a v úterý na svém zasedání hradečtí zastupitelé schválili podmínky výběru stavební firmy, která bude mít osm měsíců na dokončení tohoto propojení Eliščina a Smetanova nábřeží. Lávka by tak mohla chodcům a cyklistům sloužit na jaře příštího roku, předpokládané náklady na její stavbu jsou 46 milionů korun bez DPH.

Město chce na tuto investici využít dotaci z operačních programů ITI hradecko-pardubické aglomerace ve výši až 80 procent uznatelných nákladů. „Finance jsou v rozpočtu schválené, veškerá povolení máme, věřím, že na dalším zasedání v březnu zastupitelé budou již schvalovat vítěze výběrového řízení na stavební firmu,“ uvedl náměstek primátora Jiří Bláha. Podobu lávky, kterou budou moci využívat chodci i cyklisté, určila otevřená architektonická soutěž. Lávka umožní rychlejší a bezpečně spojení přes řeku, nabídne nové trasy městem a vznikne nová a pohodlná cesta z centra za odpočinkem do Šimkových sadů. Zejména pro pěší pak půjde o nové vnímání prostoru nad řekou a pohled na město, který klidný charakter lávky nabídne.

Zdroj: Hradecký deník

Projektový záměr Lávka u Aldisu byl podán do výzvy nositele ITI Hradecko-pardubické aglomerace číslo 43 v září 2018 a následně schválen řídicím výborem.