Cyklostezka Mechu a Perníku: užijte si jarní výlety kolem Pardubic a Hradce Králové


Hradubice nebo Pardec: tak by se mohlo jmenovat město, které by vzniklo spojením odvěkých rivalů, Hradce Králové a Pardubic. K tomu zřejmě nikdy nedojde, ale zato letos na jaře je propojí postupně vznikající Cyklostezka Mechu a Perníku: slavnostní otevření se chystá v sobotu 6. dubna.

Rivalita obou měst je pověstná a v Pardubicích i Hradci Králové se o ní s oblibou žertuje. Důkazem je jméno Svazku obcí Hradubická labská : právě ten stojí za novou Cyklostezkou Mechu a Perníku. Jde o zbrusu novou část Labské stezky, mezinárodní cyklotrasy, která vede od pramene Labe po jeho březích přes Česko a Německo až k ústí do Severního moře. Máme pro vás tipy na jarní výlety, spojené se slavnostním otevřením pětikilometrového úseku u Hradce Králové.

Z Hradce do Vysoké na kole i na bruslích

V sobotu 6. dubna odpoledne ve sportovním areálu ve Vysoké nad Labem proběhne slavnostní otevření první etapy Cyklostezky Mechu a Perníku. Stříhání pásky doplní zahajovací jízda historických velocipedů, společná vyjížďka, posezení, diskuze a občerstvení. Přijet můžete na kolech i na in-line bruslích, přímo na místě bude možné půjčit si kola, elektrokola nebo koloběžky.

Právě u tělocvičny ve Vysoké nad Labem zatím první, zhruba pětikilometrový úsek Cyklostezky Mechu a Perníku končí. Nová stezka bude celkem měřit přibližně dvacet tři kilometrů a povede od soutoku řek Labe a Orlice v Hradci Králové přes Třebeš do Vysoké nad Labem. Asfaltová, tři metry široká trasa, kterou na každé straně lemuje půl metru zpevněné krajnice pro případné vyhýbání cyklistů, odtud bude pokračovat do Opatovic, za elektrárnou překlene Labe do Dřítče a pak zamíří kolem Kunětické hory do Pardubic. Tady, na opačné straně, je zatím hotový úsek z Pardubic do Rábů, kde stezka končí právě pod Kunětickou horou.

Hřebčín, hrad nebo hospitál?

Jarní výlet na kole si můžete prodloužit libovolným směrem, na Pardubicku i Královéhradecku objevíte spousty zajímavých míst. Třeba jeden z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Založil ho v roce 1579 císař Rudolf II. a novou návštěvnickou sezonu zahájí na začátku dubna; stáje, kočárovna, postrojovna i rozhledna na bývalé vodárenské věži jsou otevřené denně včetně pondělí.

O víkendech má během dubna otevřeno i Kunětická hora aneb hrad, kde se natáčel pohádkový seriál Arabela. Loni v létě se tu rozběhly opravy, které hrad přiblíží jeho prvorepublikové podobě, ale prohlídkových okruhů se nijak nedotknou. Rekonstrukcí prochází i zámek a Východočeské muzeum v Pardubicích, ale i tady zůstávají některé expozice přístupné, a to včetně atraktivního protileteckého krytu.

Od začátku dubna denně kromě pondělí můžete navštívit i oslnivý barokní areál v Kuksu. Z Hradce Králové sem vede pohodlná cyklostezka, vhodná i pro brusle, handbiky a kolečkové vozíky. Trasa začíná v Hradci Králové u Kamenného mostu na Pláckách na levém břehu Labe, odkud to do Kuksu je celkem 26 kilometrů.

Výhledy, noční prohlídky a vlnobití

Chcete se podívat na Hradec Králové a jeho okolí pěkně z výšky? Vydejte se k rozhledně Milíř, od sportovního areálu ve Vysoké nad Labem je to 1,5 km daleko. Pokud vám bude přát počasí, uvidíte Krkonoše, Jeseníky, Orlické či Železné hory, výjimečně bývají vidět i Jizerské hory.

Pěkný výhled se otvírá i z Bílé věže, dominanty Hradce Králové. V sobotu 6. dubna ale nabídne docela jiný zážitek: jako obvykle první sobotu každého kalendářního měsíce se tu konají noční prohlídky. Probíhají od 20 do 24 hodin, poslední vstup je umožněn hodinu před zavírací dobou a není nutná rezervace míst.

O tři dny později v úterý 9. dubna oslaví výročí otevření Městské lázně v Hradci Králové. Pravda, nejde o kulatiny, první vodomilové sem zamířili v roce 1933, ale víte, že už tehdy tu kromě parní, vanové a uhličité lázně byla sluneční terasa a také umělé vlnobití, v té době jediné ve střední Evropě? Stroj na umělé vlny instalovala firma Kolben a Daněk už v roce 1932 a dnes je nejenom historicky cennou raritou, ale také funkční ozdobou plaveckého areálu. Stroj s lopatovitým ramenem, které vlnový efekt vytváří posouváním dopředu a dozadu, si prohlédnete přes prosklenou stěnu uvnitř bazénové haly, v chodu je každou půlhodinu. Užijete si tu také tobogan se světelnými efekty, dětský bazén s umělou říčkou a skluzavkou, kruhový bazén s perličkovými lůžky, bazén s podvodními masážemi nebo vířivku.

Zdroj: kudyznudy.cz

Realizace projektu Cyklostezka Hradec Králové – Pardubice: Stezka Mechu a Perníku (Hradec Králové - Vysoká nad Labem) byla podpořena prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.