Trolejbusy zažívají velký návrat. Také díky dotacím


Trolejbusy zase začínají být v kurzu. Dopravní podniky v celé České republice jich do svých vozových parků zařadily za první letošní pololetí téměř třikrát víc než za celý loňský rok.

Statistiky Drážního úřadu ukazují, že se v Česku za první pololetí registrovalo celkem 56 vozů, loni za celý rok 21. S velkou pravděpodobností letošní prodeje předstihnou také rok 2015, kdy se za celý rok prodalo 72 vozidel. To je oproti jiným rokům značný nárůst, neboť v nich prodeje nepřesáhly ani hranici třiceti vozidel za celý rok. 

Důvodem tak velké poptávky dopravních podniků jsou evropské dotace. Integrovaný operační program (IROP) jim umožnil čerpat až 85 procent nákladů na pořízení vozů. Z těchto peněz tak proudí do nových trolejbusů miliardy korun. 

Velkým hitem jsou takzvané parciální trolejbusy, které v sobě mají i baterii a umožňují dopravním podnikům jezdit částečně i bez napájení z troleje. Rozšíření provozu o tento typ vozů chystají například ve Zlíně, kde převezmou nové trolejbusy na přelomu roku a prodlouží linku 4 až k ZOO Lešná, aniž by museli stavět nové troleje. "Na tomto projektu úzce spolupracujeme s městem Zlín. 

Město by mělo zajistit úpravu točny na Podhoří a vytvořit zde podmínky pro umístění buňky sociálního zařízení pro řidiče," přiblížil ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň. 

V některých případech program dokonce zachránil stávající trolejbusový park. Třeba v Chomutově a Jirkově ještě nedávno uvažovali o konci trolejbusů. Jenomže i díky dotacím nakonec trolejbusy zůstaly. 

Nejde přitom jen o dotace na nová vozidla, ale i o prodloužení trolejbusových tratí. Trolejové vedení už postavili v Pardubicích, začalo se stavět v Hradci Králové a prodloužit se ho chystají v Jihlavě. Trolejbusy se staly letos po desítkách let i součástí MHD v Praze. Trolejbusy jezdily v Praze od roku 1936 do roku 1972, takže tento druh dopravy se do hlavního města vrátil po téměř půl století. 

Z trolejbusového boomu v Česku profituje hlavně Škoda Electric, která získává většinu zakázek na nové vozy. Podle výroční zprávy Škody Transportation zaznamenala loni výroba trolejbusů nárůst tržeb na 1,2 miliardy korun. 

Renesance trolejbusových tratí

Teplice přebraly pět bateriových trolejbusů za 63 milionů, do provozu půjdou v září. 
Ústí nad Labem chystá se tendr na devět bateriových trolejbusů v očekávané hodnotě 143 milionů. 
Hradec Králové – prodloužení sítě o kilometr, letos odebere devět nových bateriových trolejbusů za 120 milionů. 
Pardubice loni na podzim objednaly 15 nových trolejbusů za 152 milionů, letos další čtyři bateriové trolejbusy za 53 milionů. V březnu otevřely dvě nové tratě v délce 3 km. 
Opava letos odebere 10 nových bateriových trolejbusů za 136 milionů. 
Ostrava – v dubnu završena dodávka 12 bateriových trolejbusů za 160 milionů. 
Zlín – sedm nových bateriových trolejbusů a prodloužení sítě. 
Jihlava – chystá se rozšíření trolejbusové sítě na sever města. 
Brno – největší trolejbusová síť, letos odebere prvních deset bateriových trolejbusů za 120 milionů, chystá se prodloužení trati zNovolíšeňské na Jírovu ulici za 129 milionů. 
České Budějovice v září nasadí 11 nových kloubových bateriových trolejbusů za 183 milionů. 
Plzeň – největší trolejbusová zakázka za poslední dva roky: v březnu objednáno 17 kloubových bateriových trolejbusů za 247 milionů. 
Praha začátkem prázdnin po 46 letech obnovila provoz trolejbusů. Jeden vůz s přídavnou baterií jezdí mezi Palmovkou a Letňany. 
Chomutov a Jirkov přehodnotily plány na zrušení trolejbusů a kompletně obnoví vozový park (15 vozidel za 170 milionů).

Zdroj: Pardubický deník

Z ITI Hradecko-pardubické aglomerace již byly podpořeny tyto projekty zaměřené na podporu trolejbusové dopravy:

Dokončené projekty

  • Prodloužení trolejbusové trati na obratiště Zámeček (Dopravní podnik města Pardubic a.s.), dotace EU 16 882 885 Kč, celková náklady 24 033 284 Kč.
  • Prodloužení trolejbusové trati v Trnové a Ohrazenici (Dopravní podnik města Pardubic a.s.), dotace EU 25 724 591 Kč, celkové náklady 48 755 081 Kč. 

Projekty v realizaci

  • Pořízení 6 ks trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem pro účely veřejné dopravy v Hradci Králové (Dopravní podnik města Hradec Králové, a.s.), dotace EU 61 200 000 Kč, celkové náklady 72 000 000 Kč.
  • Zavedení parciálních trolejbusů do provozu městské hromadné dopravy v Pardubicích (Dopravní podnik města Pardubic a.s.), dotace EU 47 000 000 Kč, celkové náklady 39 950 000 Kč.
  • Trolejbusová trať Pod Strání (Dopravní podnik města Hradce Králové a.s.), dotace EU 10 221 250 Kč, celkové náklady 19 329 750 Kč.
  • Měnírna 5 Cihelna (Dopravní podnik města Hradce Králové a.s), dotace EU 5 355 000 Kč, celkové náklady 18 150 000 Kč.