Rekonstrukce Památníku Zámeček už je za polovinou


Práce na modernizaci a rekonstrukci Památníku Zámeček, které odstartovaly v dubnu letošního roku, se přehouply do druhé poloviny. Stavbaři dokončili hrubou stavbu monolitických konstrukcí na objektu budoucí expozice, nyní je čeká dokončit vstupní rampu a dále budou probíhat práce specializovaných profesí ve vnitřní části objektu. V jarních měsících budou provedeny všechny venkovní části modernizovaného Památníku Zámeček, včetně nově navržených terénních a sadových úprav. Obnova místa, kde bylo zavražděno téměř 200 českých vlastenců, by přitom měla být dokončena v polovině příštího roku.

Rekonstrukce celého území započala restaurátorskými pracemi a odborným sejmutím keramických uměleckých děl, které se stanou součástí nové expozice. Její budování stavbařům sice znepříjemňovalo počasí, původní harmonogram prací se však daří držet. „Stavba pokračuje podle naplánovaného harmonogramu, a to i navzdory deštivému počasí, které zkomplikovalo práce spojené především se založením spodní části podzemního objektu, zejména kvůli odčerpávání podzemní vody. Počítáme ale s tím, že se nám podaří modernizaci této národní kulturní památky dokončit v plánovaném termínu, zatím nic nenaznačuje tomu, že by se stavba měla zpozdit,“ informuje primátor města Pardubic Martin Charvát zodpovědný za oblast majetku a investic s tím, že rekonstrukce Památníku Zámeček by měla být dokončena v červenci 2021.

Podzemní expozice, která vznikla dle návrhu architektů Žalského a Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem, přinese památníku zcela novou podobu. Poslední fází stavební části, která tuto národní kulturní památku čeká v příštím roce, bude výsadba zeleně. Stávající lesní porost bude doplněn a stane se významným kompozičním prvkem a kulisou nového památníku. „Vysazeno zde bude celkem 58 nových stromů zahrnujících borovici, dub, třešeň a lípu a keře zimolezu pýřitého. Část stávajících vegetačních prvků, především keřové porosty za stávajícím pomníkem, bude odstraněna, čímž dojde k odkrytí původního valu, před kterým byly v roce 1942 vykonávány popravy a který se po remodelaci stane významnou součástí památníku. Místo tak vracíme s velkým respektem a pietou co nejvíce do původní podoby. V celém areálu bude obnovena a doplněna cestní síť včetně převážně mlatových cest pro pěší. Zásadním prvkem je vznik nové kompoziční osy památníku, která se stane novým přístupem do území a propojí ulici Průmyslová se stávajícím pomníkem a novým památníkem. Cestní síť bude doplněna mobiliářem, veřejným osvětlením a kamerovým systémem. Samotný památník, u něhož se konají pietní akty, zůstane dominantou i po dokončení modernizace,“ vysvětluje náměstek primátora Jakub Rychtecký. „Vedle toho úspěšně pokračují restaurátorské práce na mozaikách. Finalizuje se podoba podkladů pro samotnou realizaci expozice, která bude interaktivní a velmi silná. Mluvenou část expozice, jako budou filmy, zajistí, ve spolupráci s historikem Kynclem po dohodě s panem ředitelem Dohnalem, herci našeho Východočeského divadla, chtěli jsme tím zdůraznit regionální rozměr. Samotnou instalaci expozice předpokládáme v letních měsících roku 2021,“ doplňuje náměstek Rychtecký s tím, že do doby, než bude památník hotový, město bude pořádat pietní akty na jiných provizorních místech. Například letošní červnový pietní akt k uctění obětí heydrichiády byl přesunut do Lesoparku Jana Potůčka.

Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník. Ten chce nyní město zrekonstruovat a vybudovat z něj místo, které nebude pouze pietním územím, ale také mementem pro budoucí generace. Město do jeho výstavby investuje zhruba 40 milionů korun, s pokrytím nákladů městu pomáhají dotace Evropské unie a příspěvek státního rozpočtu. Tuto částku, která by měla dosáhnout výše přes 21 milionů korun, Pardubice čerpají prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

Zdroj: pardubice.eu