Pardubický zámek měl loni rekordní návštěvnost. I díky externím akcím


Za stálými expozicemi, výstavami, přednáškami a dalšími muzejními programy, ale i na akce externích organizátorů dorazilo loni na pardubický zámek o 26 tisíc lidí více než v roce 2016. 

"Více než 136 tisíc návštěvníků znamená zatím vůbec nejvyšší návštěvnost, kterou muzeum zaznamenalo," řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. 

Počet návštěvníků výrazně roste druhým rokem. Rekordní je jak celková návštěvnost areálu, tak i samotného muzea. 

"Výstavy, expozice a jejich doprovodné programy včetně přednášek si loni užilo 66 tisíc lidí. Souhra národní kulturní památky a významného muzea nabízí mnoho témat a spojuje odbornou práci a péči o naše kulturní dědictví. Proto se muzejní i zámeckou dramaturgii snažíme koncipovat tak, aby si zde poučení i zábavu našel téměř každý," dodal ředitel muzea, podle něhož by měly návštěvy muzea přinášet lidem pocit obohacení, osvěžení i patriotismu. 

Táhly především nové výstavy a prohlídkový okruh rytířskými sály a kaplí Tří králů. Nejnavštěvovanější výstavou byly České korunovační klenoty na dosah, které loni navštívilo přes deset tisíc lidí, dále výstava lega a retrovýstava Tak jsme žili ve 20. století. 

Kulturní program v režii muzea uspěl s novými i zavedenými akcemi. Velké oblibě se tradičně těšily Velikonoce na zámku a Krajské dožínky, které loni navštívilo 11 tisíc lidí. 

"Divadelní festival Pernštejn(l)ove a dětský den se úspěšně zařadily mezi zavedené podniky jako je Pardubická muzejní noc. Letos chystáme druhý ročník netradičního maškarního večírku Paní pávová čeká," řekla vedoucí úseku prezentace a služeb Kateřina Procházková. Další aktivity umožní přestěhování galerie 

V areálu zámku se konala také řada akcí externích organizátorů, ty loni navštívilo 48 tisíc lidí. Velkou měrou se na tom podílel Sportovní park Pardubice, Pardubický festival vína a Pernštýnská noc. 

"Zámek Pardubice je jednoznačně nejatraktivnějším objektem ve vlastnictví Pardubického kraje," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. 

Pardubický kraj chce zámek prezentovat jako historickou pernštejnskou rezidenci, stejně tak i jako moderní muzeum a také atraktivní prostor pro kulturní a společenské události. 

"K tomu potřebujeme prostory, kde je nyní umístěna Východočeská galerie, a kde mimo jiné vyroste návštěvnické centrum a přestěhují se sem některé expozice. Zároveň se výsledně uvolní velký sál ve druhém patře paláce pro kulturní a společenské účely. Spolu s některými dalšími rekonstrukcemi musíme počítat s tím, že to na čas provoz na zámku omezí, ale výsledek bude stát určitě za to," dodal Roman Línek.

 

Zdroj: idnes.cz