Nádraží čeká proměna. Dočkají se i autobusy
V létě to budou dva roky, co u pardubického vlakového nádraží ustal hluk ze stavby nového dopravního terminálu městské hromadné dopravy. Nebude to však dlouho trvat a stavební stroje se k vlakovému nádraží brzy vrátí.
Tou největší stavební akcí, kterou Pardubice dlouho nezažily, bude modernizace pardubického železničního uzlu. S dlouho připravovanou a náročnou stavbou za čtyři miliardy korun chce Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začít už napřesrok.
Nástupiště spojí lávka
Při rekonstrukci se podstatně změní kolejiště, stavbaři vybudují ostrovní páté nástupiště a prodlouží k němu podchod.
"Kompletní modernizací projdou také všechna stávající nástupiště. Budou mít výšku nástupištních hran 550 mm nad temenem kolejnice, tedy v úrovni podlahy železničního vozu, což značně usnadní nastupování a vystupování z vlaku. Vybaví se novým informačním a orientačním systémem, rozhlasem a zvukovými majáčky pro nevidomé. Přístup na všechna nástupiště bude zajištěn i pomocí eskalátorů. O bezbariérový přístup se postarají výtahy v odjezdovém podchodu," uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.
Součástí projektu je také propojení nádraží a jižní části města Pardubic, které zajistí nová bezbariérová lávka pro pěší. "Se zástupci ministerstva dopravy i SŽDC se nám podařilo uzavřít unikátní trojstrannou dohodu o financování. Ta jasně říká, že lávku nám zaplatí z 85 procent stát. Díky tomu budou náklady pro město pouze v jednotkách milionů oproti původním předpokladům," uvedl poslanec a zastupitel Pardubic Martin Kolovratník (ANO).
Komplikací bude u nádraží dost
Samozřejmostí bude výměna železničního svršku a spodku, zabezpečovacího zařízení a také silnoproudé technologie včetně dispečerské řídicí techniky. Nádraží bude podle SŽDC tišší díky použití pražců s pružným upevněním.
Součástí akce bude také montáž nového trakčního vedení. Vlaky tak budou moci projíždět železniční stanicí rychlostí až 160 kilometrů v hodině, zatímco nyní rychlost nesmí překročit sto kilometrů v hodině.
O vyšší bezpečnost se postará nové staniční zabezpečovací zařízení, které budou ovládat dispečeři z Centrálního dispečerského pracoviště v Praze.
Projektanti navrhli protihlukové stěny o celkové délce 1 409 metrů a výšce tři až tři a půl metru. Dvěstěmetrový úsek u Hlaváčovy ulice budou chránit bariéry vysoké dokonce čtyři metry.
Budova nádraží později
Velkým plusem chystané investice je fakt, že současně se lidé dočkají i rekonstrukce nádražních budov, které v 50. letech minulého století navrhl architekt Karel Řepa. Patří k významným poválečným funkcionalistickým stavbám v regionu. Zvlášť stav památkově chráněné budovy hotelu je trestuhodný. Opadávají z něj obklady, zubožený je také interiér. "Budovu hotelu bychom měli začít opravovat v roce 2020 nákladem 300 milionů korun. Budova dostane novou fasádu, okna, inženýrské sítě a střechu," uvedl Illiaš. Budovu SŽDC chce využít pro vlastní účely.
"Budovu nádraží máme zahrnutou do investiční činnosti po roce 2020. Nicméně obě stavby podléhají schválení Centrální komise ministerstva dopravy jako naší nadřízené organizace," uvedl Illiaš.
Další dopravní problémy čekají cestující už na konci letošního roku. Pro tentokrát ty, kteří využívají k dopravě z města nebo do města autobusovou dopravu. Komplikace to budou poměrně značné. Ještě letos má společnost Redstone Real Estate olomouckého podnikatele Richarda Morávka v blízkosti vlakového nádraží v Pardubicích začít stavět velké obchodně-administrativní centrum a bytových domů. Projekt přitom zabere i dnešní autobusové nádraží.
Autobusy vedle nádraží
Na konci ledna sice pardubičtí zastupitelé schválili nákup pozemků za činžovním domem nedaleko nádraží, kde má s pomocí Evropské unie vyrůst nové autobusové nádraží pro meziměstské spoje, jenže jeho stavba jen tak nezačne.
Podle náměstkyně primátora Pardubic Heleny Dvořáčkové bude město rok a půl bez autobusového nádraží. Náhradní zastávky budou podél obchodních domů v ulici Kapitána Bartoše.
"V Pardubicích bude nádraží fungovat patrně jen do konce roku. Soukromý majitel chce na pozemcích stavět bytové domy. Poté bude zhruba rok a půl nádraží na provizorním místě, než radnice dokončí nový terminál," uvedla pro ČTK náměstkyně Dvořáčková.
A aby komplikací u nádraží nebylo málo, o něco dřív, zřejmě do konce května, skončí provoz bezplatného parkoviště v areálu bývalého lihovaru. Soukromá firma tam totiž začne bourat budovy v červnu nebo v červenci.
Zdroj: 5plus2
Projekt na výstavbu nového terminálu bude usilovat o dotaci v rámci ITI Hradecko-pardubické aglomerace.