Miliardy z Unie podle primátorů sblížily města
Města Pardubice a Hradec Králové se spojila, aby společně získala dotace z Evropské unie. Projekt se poměrně zdařil, byť kritikové poukazují na to, že čerpání by mělo být daleko rychlejší. Přesto Brusel zaplatil už mnoho velkých projektů.
Rivalita Pardubic a Hradce Králové trvá jistě desítky roků. Podobně dvě velká města soupeřila o post regionálního lídra a mezi obyvateli to budilo emoce. Ty se většinou dostaly na povrch během sportovních utkání. Například v 90. letech vzájemné zápasy hokejistů končily policejními zásahy, a dokonce kontumovanými duely, které zavinili běsnící diváci.
Jenže doba se mění pod heslem peníze spojují. Obě města dostala status krajská a začala úzce spolupracovat. V posledních letech dokonce spolu žádají o Evropské dotace a podle primátorů obou sídel právě tato činnost definitivně zlikvidovala zbytek rivality.
"Vznikem ITI Hradecko-pardubické aglomerace došlo k logickému propojení Hradce Králové a Pardubic a překonání jisté averze, která zde dříve panovala. Ze soupeřících měst se následně stali partneři využívající možnosti, jež Evropská unie nabízí, a hledající projekty, které je ještě více propojí," shodují se primátoři Pardubic a Hradce Králové Martin Charvát z ANO a Alexandr Hrabálek z ODS.
Pravdou je, že obě města za peníze z Bruselu mohla dát do kupy několik projektů, na které by jinak těžko sháněla peníze. Na druhou stranu idylka není úplná. Čerpání financí by mohlo být ještě daleko efektivnější. "Aktuální stav čerpání ITI dotací Hradecko-pardubické aglomerace není bohužel optimální. Na straně našeho města Pardubice, coby žadatele, však jsou poskytnuté informace alespoň mírně optimistické v tom, že radnice činí velmi aktivní kroky ke zlepšení čerpání," uvedl nedávno třeba pardubický zastupitel Karel Haas z ODS.
Evropský dotační program ITI hradecko-pardubické aglomerace zatím podpořil 152 projektů celkem třemi miliardami korun. Subjekty v aglomeraci mají v období 2014 až 2020 získat zhruba 3,7 miliardy korun. Zbylých 700 milionů korun by mělo být rozděleno v roce 2020. Příjemci dotací musejí své projekty dokončit nejpozději v roce 2023.
Kromě Hradce a Pardubic mohou o dotace z programu požádat také další města a obce z oblasti, například Chrudim, Přelouč, Holice, Chlumec nad Cidlinou nebo Jaroměř. Peníze jsou určené pro města, kraje, univerzity i firmy.
"Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích má schválenou dotaci téměř 31 milionů korun, stavbu trolejbusové tratě ve Studentské ulici podpoří Unie částkou 8,5 milionu," zmínil některé konkrétní projekty manažer ITI Hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský.
A odpovědní lidé už přemýšlejí nad tím, na co použít další peníze, které by do regionu měly přitéct i po roce 2021, kdy končí současné programovací období. "Rádi bychom navázali na rozjeté projekty v oblasti dopravy, inovací, vědy, životního prostředí, památek a vzdělání. Nově chceme přidat problematiku cestovního ruchu, sociální oblast a kvalitu života ve městech. Celkem bychom chtěli usilovat o pět až šest miliard," dodal Janovský.
Zdroj: Mladá fronta DNES