Kulturní střed Pardubic se přesune


Vznik galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích by měl stát kolem 120 milionů. Postavení Polytechnických dílen městem přibližně stejnou částku. Soukromý majitel areálu chystá jinou investici, opět za více než sto milionů. Jestli se mohlo někdy zdát vybudování nového kulturního centra z opuštěných mlýnů od architekta Josefa Gočára jen jako utopie, díky evropským fondům je to nyní velmi reálné. 
"Když vstoupíte na území národní kulturní památky, budete to cítit. Podlaha a dvůr bude z červeného betonu jako je nabarvený Gočár," říká majitel Gočárových mlýnů architekt Lukáš Smetana. 
Všechny budovy budou tvořit jednotný blok z cihelného zdiva, aby vše ladilo. 
Prvním spoluobyvatelem majitele mlýnů Lukáše Smetany a jeho rodiny bude pardubický magistrát, který v areálu postaví polytechnické dílny. S přispěním Evropské unie chce město z části bývalého skladu balené mouky vybudovat nadstandardní vzdělávací centrum. "Chceme tak u dětí podpořit přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a IT technologií v každodenní praxi," řekl náměstek hejtmana Jakub Rychtecký. 
"Polytechnické dílny nejsou žádné science fiction. Děti z pardubických základek se sem jednou za měsíc přijdou vzdělávat," říká majitel Gočárových mlýnů Lukáš Smetana. 
Město má již hotovou studii, jak by nový objekt z červeného probarveného betonu měl vypadat. "Ve dvou nadzemních podlažích, na ploše téměř 1700 metrů čtverečných vznikne osm učeben, laboratoří a dílen a k tomu navíc výjimečný prostor pro nejmodernější vizuální prezentace. Vše by mělo sloužit především pardubických základním školám, kroužkům DDM a veřejnosti," řekl primátor Pardubic Martin Charvát. 
S vlastníky Mlýnů manželi Smetanovými chce uzavřít smlouvu, která městu umožní získat kompletní projektovou dokumentaci a všechna potřebná povolení pro zahájení stavby. Současně město odkoupí vlastnická práva k potřebnému pozemku za navrhovanou smluvní cenu sedm milionů korun. 
Pokud dnes zastupitelé schválí zásady spolupráce města s majiteli Automatických mlýnů, mohlo by město uzavřít smlouvu již na začátku příštího roku. Propočet nákladů na výstavbu, včetně vybavení, je 100 milionů korun a město by mohlo čerpat dotaci z ITI Hradecko-pardubické aglomerace až ve výši 90 procent nákladů. 
A je více než jasné, že s tímto bodem magistrát u opozice dnes nenarazí. "Gočárovy mlýny si zaslouží to, aby žily. Líbí se nám, že se město stane majitelem té části, kterou bude obhospodařovat," řekl krajský zastupitel Petr Klimpl (ODS). 
Město by navíc mělo opravit celé nábřeží Chrudimky u Gočárových mlýnů, udělat pouliční osvětlení a vytvořit lávku pro pěší vedle mostu. 
V případě souhlasu zastupitelů by se tak na jednom místě potkali se svými záměry tři významní investoři – město, kraj a manželé Smetanovi. Všichni chtějí pro své plány získat finanční prostředky z Integrované územní investice Hradeckopardubické aglomerace (ITI). Svůj vlastní projekt zde připravuje také Smetana, který chce zrekonstruovat silo Mlýnů pro kulturní účely a především chce postavit nové veřejné prostory – Mlýnský dvůr, tedy vnitroblok s polytechnickou školou a ostatními budovami a vstupní prostor do Mlýnů. "Když vše vyjde, budou zde stát pětipodlažní baráky, bude zde galerie, škola města, pod ní bude sportovní centrum a ještě obchůdky, kavárničky," popsal Smetana. Prostor před Mlýny bude tvořit hlavně stromový háj a konečně vystoupí dominanta Mlýnů - Ištařina brána.

zdroj: MF DNES