Trolejbusy budou muset jezdit přes Paramo, troleje tam ale ještě nemají


Rozsáhlá oprava železničního uzlu v Pardubicích způsobí komplikace nejen cestujícím ve vlacích, cestu znepříjemní také řidičům osobních aut a především řidičům městské hromadné dopravy, kteří usedají za volant trolejbusů.

V plánu jsou totiž také stavební práce na železničním mostě, který křižuje ulici 17. listopadu. Zatímco pro auta se podjezd uzavře jen na pár dní, trolejbusy nebudou moci místem projet celé letní prázdniny roku 2022. To zkomplikuje život pracovníkům Dopravního podniku města Pardubice (DPMP). Na objízdné trase, která má vést po nadjezdu u Parama, zatím chyní trolejové vedení. Uzavření 17. listopadu by tak odřízlo centrum města od vozovny dopravního podniku na Dukle.

ZACHRÁNÍ JE PODMÍNKA

"Máme tam podmínku, že dokud nebude objízdná trasa hotová, podjezd se uzavřít nesmí," konstatoval ředitel DPMP Tomáš Pelikán.

O tom, že budou trolejbusy jezdit kolem Parama, se ale mluví jíž minimálně od roku 2006. Přitom kolem rafinerie jsou umístěny stožáry na trolejovou síť již od rekonstrukce silnice I/37, která skončila v roce 2017.

"Současně se stavbou mimoúrovňové křižovatky Palackého se bude i tento úsek osazovat stožáry, abychom nezasahovali do čerstvě rekonstruované silnice," doplnil Pelikán. Křižovatka má být hotová v polovině příštího roku, DPMP pak musí také připravit stožáry v úseku mezi obchodními domy Lidl a Albert a po celé trase od vozovny až k nádraží natáhnout trolejové vedení.

Rekonstrukce na železnici ale začne již letos, most na 17. listopadu se bude upravovat příští rok a především pak v roce 2022. Správa železnic (SŽ) potřebuje navíc v místě přidat jednu kolej, takže jeden nový most dokonce přibude. Právě vložení nové mostní ocelové konstrukce způsobí krátkodobé uzavření směřované mimo pracovní dny příští rok v květnu.

DVĚ UZAVÍRKY

V roce 2022 se podjezd uzavře dvakrát. "Pro odstrojení trolejbusové trakce bude uzavřen jeden víkend, poté bude o letních prázdninách následovat výluka trolejbusové dopravy a v posledním víkendu prázdnin bude obnoveno trakční vedení," popsal za SŽ Marek Illiaš. "Do rekonstrukce nadjezdu musíme stihnout trasu u Parama vybudovat, nic jiného nezbývá," řekl Pelikán.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

DPMP má ambici získat finanční podporu na výstavbu trolejbusové trati Dukla, vozovna – Hlavní nádraží z Operačního programu Doprava (OPD) prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dotační žádost je již podána do výzvy OPD č. 59 a v současné době je v procesu hodnocení.