Telefon poradí, kde v Pardubicích zaparkovat


Pardubice chystají novinku za 60 milionů korun. Chytré parkování má ulevit řidičům.

Zaparkovat v centru Pardubice se rovná zázraku. A to přes to, že je tu více než 4200 míst vyhrazených pro odstavení vozidla. Jenže, jak takové místo najít bez toho, aby člověk projel několik ulic? Mnohem jednodušší je se na takové místo nechat zavést.

A právě takovéhoto parkovacího „průvodce“ nyní chystá pardubická radnice, která vyhlásila výběrové řízení na dodavatele systému Smart Parking. „Firmy, které se do soutěže přihlásily, provozují funkční systémy ve městech Evropy i České republiky,“ nechal se slyšet náměstek pardubického primátora Petr Kvaš s tím, že pokud půjde vše podle plánu, bude dodavatel systému znám do konce letošního roku.

Chytré parkování má tři části, které se však soutěží samostatně. První částí je systém, který má v reálném čase sledovat obsazenost jednotlivých parkovacích míst – tato část je nezbytná pro následnou navigaci na volné parkovací místo pomocí mobilní aplikace.

Druhou částí dodávky je kompletní obměna parkovacích automatů. „Jejich obměna je nutná z důvodu identifikace vozidla, za které se platí poplatek u automatu pomocí registrační značky vozidla,“ dodal Kvaš.

Nové parkovací automaty by měly také umožnit platby kartou, chytrými hodinkami či mobilem.

Otevřený systém

Třetí částí balíčku chytrého parkování je pak nejen dodávka mobilní aplikace obsahující navigaci na volná parkovací místa a možnost platby parkovného z této aplikace, ale také kompletní nový systém pro výdej a správu parkovacích karet rezidentů. Hlavní částí systému bude webové rozhraní pro zákazníky.

„Součástí dodávky musí být i kontrolní systém kompletně postavený na registrační značce vozidla. Další součástí dodávky může být i systém informačních tabulí v ulicích města, který by informoval o volných parkovacích místech,“ uvedl Kvaš s tím, že radnice dále počítá se zachováním současného systému, kdy je za parkování možné platit pomocí SMS. „Případně bychom rádi tento systém rozšířili také o platby již existujícími mobilními aplikacemi, které se již používají v jiných městech, aby systém byl co nejotevřenější a uživatelsky příjemný,“ dodal náměstek pardubického primátora.

Celkové náklady chytrého parkování odhaduje pardubická radnice na 60 milionů korun. Část této sumy by pak měly pokrýt dotace z programu ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dotace však nepokryjí dodávku parkovacích automatů.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

Projekt Inteligentní parkovací systém v Pardubicích získal v dubnu 2019 kladné Vyjádření Řídicího výboru ITI.