S přemostěním Labe u Aldisu se začne snad koncem roku


Lávka, která překlene Labe a spojí tak Smetanovo nábřeží s protějším břehem v Hradci Králové, stále čeká na stavební povolení. Platné územní rozhodnutí má již od loňského března, předpokládalo se proto, že se s přemostěním řeky začne už v první polovině letošního roku.

Podle náměstka primátora pro rozvoj města Jindřicha Vedlicha je však reálný až pozdější termín: „Realizace závisí na vydání stavebního povolení speciálním stavebním úřadem. Pokud bude stavební povolení vydáno v dohledné době, rádi bychom ještě v letošním roce provedli výběr zhotovitele stavby a začali se stavbou na konci roku 2018 nebo na začátku roku 2019.“

Nová spojnice přes Labe má vzniknout kvůli plánované výstavbě administrativní budovy ČSOB. Kdyby lávka Labe nepřeklenula, budova banky by vedle kongresového centra Aldis nevyrostla.

První návrh lávky vznikl již v roce 2001, realizace projektu se odsouvá už několik let. Překlenutí Labe stálo v cestě hned několik překážek. Ochráncům přírody vadilo, že by kvůli lávce mělo padnout několik vzrostlých stromů. Problém s lávkou měli i ornitologové, kteří upozorňovali na to, že by mohla konstrukce překážet ptákům při vzletu.

Projekt by měl přijít na více než padesát milionů korun, většinu nákladů pokryje evropská dotace.


Zdroj: hradecky.denik.cz