Příhrádek doplní genius loci historické části krajského města


Řadu let nevyužívané a chátrající tři domy na malebném náměstíčku nedaleko pardubického zámku obsadili nedávno stavbaři. Pardubický kraj zde zahájil jejich rekonstrukci za celkem 54 milionů korun s podstatným přispěním evropských fondů. Práce na stavbě a vybavení interaktivního centra Krajské knihovny v Pardubicích potrvají do roku 2020.

Náměstíčko potřebuje život

„Při zvažování náplně jednotlivých domů jsme spolu s knihovnou vybírali aktivity, které tento prostor „neumrtví“, ale naopak mu vdechnou nový život. Je tady nezaměnitelný genius loci, který můžeme ještě podpořit. V  protější frontě domů sídlí pracovny Národního památkového ústavu, ale vedle je městská galerie, na kterou naše domy budou navazovat s nabídkami pro veřejnost, která se zajímá o literaturu, grafiku, historii, film, hudbu či vědu,“ vysvětluje Roman Línek budoucí zaměření centra, které by mělo nést jméno bratrů Vokolkových.

Autorská čtení a tisk vlastní grafiky

Dům s bránou k zámku je s vedlejším domem průchozí a bude tvořit jeden celek, třetí dům směrem k Pernštýnskému náměstí je samostatný. Všechny vchody budou sloužit veřejnosti. „Návštěvníci tu najdou grafickou a tiskárenskou dílnu, čítárnu a sál na autorská čtení a další komorní pořady, hudební oddělení knihovny s poslechovými místnostmi, badatelny, prostor k promítání dokumentů, společenské hry i počítače pro veřejnost. Nebude chybět ani expozice 14 významných spisovatelů a ilustrátorů Pardubického kraje, přehlídka ucelené sbírky starých tisků z 16. století a další aktuální výstavy,“ uvádí ředitelka Krajské knihovny Radomíra Kodetová.

Památkářská rekonstrukce

Tři historické domy na Příhrádku získal kraj od státu v roce 2015. „Jejich tehdejší majitel, Národní památkový ústav, pro ně neměl už řadu let využití a plánoval je prodat. Vznikla obava, jakým způsobem by je případný soukromý majitel na tomto pro veřejnost atraktivním místě mohl využívat. V tomto okamžiku jsme začali jednat za Pardubický kraj o jejich možném převedení do našeho majetku s tím, že bychom je využili pro naše kulturní instituce a zpřístupnili, což se nakonec podařilo,“ rekapituluje nedávné rozhodnutí, které bylo pro osud tohoto místa velmi důležité, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Současné budovy byly postavené v 16. století a spolu s bránou oddělovaly vodní příkop před zámkem od spojnice do historického centra města. Právě kvůli vodě byly domy založeny na dřevěných pilotech uložených v mokrém podloží. „Vzhledem k tomu, že se vodní podmínky v této oblasti od dob Pernštejnů výrazně změnily, jsou narušeny i tyto základy,“ říká 1. náměstek hejtmana pro investice, majetek a kulturu Roman Línek. „Projekt je ale maximálně památkářsky ohleduplný jak k původním technologiím, tak i všem nalezeným cenným částem stavby. Zvenku nedozná panorama náměstí výraznějších změn oproti současnému pohledu. Příjemnou změnou ale bude terasa na straně k zámku, která bude s nádherným výhledem na renesanční skvost naproti sloužit především návštěvníkům čítárny,“ dodává Línek.

Práce na tři roky

Projekt je součástí Integrované teritoriální investice na území Hradecko-pardubické aglomerace. Z evropských zdrojů bude žádat o podporu ve výši 44,5 milionu korun. Celá stavba by měla být hotová zhruba za dva roky, pak bude Příhrádek vysychat a bude se dodávat vybavení expozic a veškeré vnitřní vybavení. „Věřím, že se nám podaří centrum U Vokolků Krajské knihovny v Pardubicích představit veřejnosti v plné kráse v průběhu roku 2020,“ přeje si Roman Línek.

Zdroj: www.pardubickykraj.cz