Pardubice budou mít novou trolejbusovou trať, povede přes nadjezd u Parama


V druhé polovině příštího roku začne v Pardubicích fungovat nová trolejbusová trať, povede přes nadjezd u rafinérie Paramo. Práce na její výstavbě začaly letos.

Kvůli modernizaci železničního koridoru to bude jediná trolejbusová trasa z Dukly do centra. Investice je z poloviny dokončená, na hlavní čtyřproudé silnici stojí část trolejových stožárů, jsou zčásti také položené sítě. "Jakmile se zlepší počasí, začneme tahat troleje, trať musí být do června kompletně hotová," řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. Ve chvíli, kdy se zavře podjezd v ulici 17. listopadu kvůli stavbě koridoru, trolejbusy nemají kudy jet do města, dodal.

I s měnírnou vyjde investice zhruba na 50 milionů korun, z 85 procent ji dopravní podnik platí z evropských dotací, 15 procent dává ze svého rozpočtu. "Finančně nás to nezahlcuje. Červen je termín reálný, byl trochu problém s připojením měnírny U Trojice, ČEZ nám kvůli sporům o věcná břemena posouval termíny připojení. Snad jsme to zažehnali, smlouvy máme zaplacené a nebude nám nic bránit trať zprovoznit," řekl Pelikán.

Trolejbusy v Pardubicích jezdí od roku 1952. První trolejbusová linka přepravovala cestující do Lázní Bohdaneč. V roce 1996 radní navrhovali trolejbusovou dopravu zrušit, o rok později názor změnili.

Podnik má ve vozovém parku sedm desítek trolejbusů s průměrným stářím přes osm let. Ročně najezdí kolem 2,6 milionu kilometru. Od roku 2018 má i parciální trolejbusy, které mohou díky baterii jezdit i mimo trolejovou síť. Autobusů má kolem 80, staré jsou v průměru deset let. Za rok najedou přes tři miliony kilometrů.

Zdroj: ČTK

Realizace projektu Trolejbusová trať Dukla, vozovna – Hlavní nádraží je finančně podpořena z Operačního programu Doprava prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.