Památník Zámeček v Pardubicích se změní. Dostane tvář z roku 1942


Pardubičtí radní schválili podobu Památníku Zámeček, kde Němci popravili za heydrichiády obyvatele osady Ležáky a další české vlastence. Hlavní myšlenkou návrhu architektů je vrátit místo do podoby z tragického léta 1942.

Po letech planých debat se Pardubice konečně pustí do rekonstrukce omšelého památníku Zámeček. Místo, kde nacisté popravovali v roce 1942 české občany včetně těch z vyhlazených Ležáků, se do jara roku 2020 změní zásadním způsobem.

"V první etapě bude rekonstrukce a modernizace zahrnovat odstranění stávajícího objektu expozice a oplocení. Zároveň zde bude instalována nová podzemní expozice, která bude přístupná po rampách, podél nichž budou vyryta jména obětí," uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký. Přitom právě demolice současného objektu má své odpůrce, kterým se nelíbí, že se bude u Zámečku, jak se lokalitě kvůli tamní Larischově vile říká, bourat.

"Jakákoli demolice v areálu zapsaném jako národní kulturní památka je památkově velmi problematická," uvedl předseda Klubu přátel Pardubicka a zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Ovšem změn bude více. Město na místě postaví nové přístupové cesty, provede v okolí památníku parkové úpravy a peníze zbudou i na nové parkoviště. "Návrh území řeší citlivým způsobem, přičemž samotný památník zůstává hlavním prvkem. Expozice, která je nově zapuštěna pod zem, nenarušuje pietní ráz," řekl Rychtecký s tím, že stavět se bude podle návrhů architektů Jana Žalského a Víta Podráského.

Ti při vytváření návrhu chtěli přiblížit území roku 1942, tedy období poprav. "Dominantou zůstane samotný žulový pomník, který bude součástí jednotící linie. Jednou z dalších výraznějších změn pak bude dosázení lesa, čímž se podoba tohoto území přiblíží roku 1942, kdy došlo k exekuci 194 obětí. Prvky, které se na území památníku nacházejí, jsou navíc nesourodé. Souvislosti s nacistickým obdobím se vytratily, a proto je potřeba je zde opět obnovit a dodat této národní kulturní památce na důstojnosti," uvedl historik Vojtěch Kyncl.

Ten je spolu s Blankou Jedličkovou autorem ideového návrhu Památníku Zámeček. "Architekt Žalský si ze všech nejlépe poradil s členěním a řešením expozice, která je navržena ve čtyřech rovinách, Paměti doby, mrtvých, zmizelých a živých," dodal Kyncl.

Unie pokryje 85 procent nákladů stavby

Město chce rekonstruovanou Národní kulturní památku otevřít na jaře 2020, tedy 75 let po ukončení II. světové války.

Studie také nabízí řešení, jak propojit Památník Zámeček s Larischovou vilou, kde Němci ležácké obyvatele i další lidi vyslýchali. Zchátralý objekt, který těsně sousedí s areálem firmy Foxconn, vlastní Československá obec legionářská a snaží se ho postupně opravit.

Rekonstrukce památníku vyjde na miliony korun. "Předpokládané náklady na první etapu stavby jsou 15 milionů korun bez DPH s tím, že evropská dotace by měla pokrýt 85 procent nákladů, pět procent zajistí státní rozpočet a deset procent uhradí město ze svého," uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Lidé se mohou s budoucí podobou Památníku Zámeček seznámit během října v Galerii města  Pardubic. Expozice představí nejen vítězný návrh architekta Jana Žalského, návštěvníky seznámí také s návrhy ostatních soutěžících a detailně jim představí celý projekt Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček. "Vernisáž se uskuteční v úterý 24. října od 18 hodin v prostorách galerie a zúčastní se jí také zástupce vítězného týmu Jan Žalský. Samotná výstava pak potrvá do 29. října," dodala Hradní.

Zdroj: pardubice.idnes.cz