Opravy muzea začnou v květnu, výsledkem bude i nová vyhlídka


První soutěž na rekonstrukci Muzea východních Čech nevyšla. Vítěze přineslo až druhé výběrové řízení. Opravy vyjdou asi na 70 milionů korun.

Budova Muzea východních Čech vyhlíží rekonstrukci už celé měsíce. Nyní je konečně jasno: s opravami by se mělo začít v květnu. Město už ví, kdo opravu muzea zajistí. Vítězem výběrového řízení je sdružení firem Gema Art a Chládek a Tintěra. Zastupitelé města dodavatele stavby schválili na úterním zasedání.

Rekonstrukce jediné národní kulturní památky ve městě by měla spolknout 67,6 milionu korun bez DPH.

Město na ni chce získat dotaci z evropských peněz, která by mohla pokrýt až devadesát procent nákladů.

Muzeum z dílny architekta Jana Kotěry je na revitalizaci připravené už od loňska. Do první soutěže se přihlásili dva uchazeči, jejich nabídky však byly vysoko nad předpokládanou cenou, v některých položkách až desetinásobně. „První výběrové řízení na stavební a restaurátorskou firmu jsme bohužel museli zrušit z důvodu výrazného překročení předpokládané ceny u obou uchazečů,“ vysvětlil zdržení oprav Jindřich Vedlich, náměstek primátora odpovědný za městské investice.

Proto v listopadu město vyhlásilo nový tendr, ze kterého již vzešel vítěz.

S opravami by vítězná firma měla začít v květnu. Ještě ale záleží na tom, zda se neobjeví námitky proti rozhodnutí o výběru dodavatele. „Jakmile uplyne lhůta pro případná odvolání, obratem zahájíme proces podpisu smlouvy. Podle ní budou stavební práce trvat maximálně jedenáct měsíců,“ doplnil Jindřich Vedlich.

Chystaná přestavba budovy ze začátku 20. století přinese celou řadu novinek. Tou největší bude zpřístupnění terasy u kopule na střeše. Návštěvníci si tak budou moci užít neokoukaný pohled na část centra města podél nábřeží Labe. V budově také vzniknou další výstavní prostory. Rekonstrukce bude obnášet i opravu nebo výměnu původních oken, vitráží a obložení. Obnovou projde také fasáda, restaurátoři ošetří sádrové a štukové omítky, kašnu, rampy, schodiště a sochy.

Zdroj: Hradecký deník