Náhrdelníku Chrudimky přibude další článek


V minulém týdnu začala další etapa budování náhrdelníku Chrudimky (úsek 66), projektu, který má na nábřeží řeky vrátit veřejný život a řeku naopak více zapojit do života obyvatel Pardubic. Nové komunikace pro cyklisty i pěší povedou od lávky u Vinice až po lávku u Ideonu.

„Projekt Náhrdelník Chrudimky patří mezi akce, které financujeme z evropských fondů prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Na cyklostezku Vinice jsme před dvěma lety čerpali zhruba osm milionů korun. Nyní pokračujeme po obou březích směrem k soutoku,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Cyklostezka, mlatové cesty pro pěší, veřejné osvětlení a oprava lávky u Ideonu budou stát asi 15,5 milionů korun. Více než 5,6 milionu by měla pokrýt dotace z EU a zhruba 334 tisíc dotace ze státního rozpočtu,“ doplnila náměstkyně primátora pro investice Helena Dvořáčková.

Práce začínají na levém břehu, kde čekají úpravy mimo jiné na stávající cyklostezku, bude vybudována i mlatová cesta pro pěší a chybět nebude ani veřejné osvětlení. Na pravém břehu Chrudimky vznikne nová cyklostezka, cesta pro pěší a veřejné osvětlení. Práce potrvají, podle klimatických podmínek, sedm měsíců.

Projekt Náhrdelník Chrudimky sází na fenomén řek, jejichž nábřeží si uchovala přírodní charakter, přestože procházejí centrem města. Jeho cílem je vytvořit reprezentativní městské nábřeží právě při zachování tohoto přírodního charakteru. Nábřeží, které bude využíváno pro různé aktivity, ať již sportovní, turistické, nebo kulturní. Součástí projektu není pouze budování cyklostezek a cest, které by postupně měly vést z centra Pardubic až do Hostovic a dál do volné přírody, ale také například odbahnění Matičního jezera, které skončí v příštím roce. 

Zdroj: pardubice.eu

Projektový záměr Náhrdelník Chrudimky (úsek 66) získal v lednu kladné Vyjádření Řídicího výboru ITI.