Krajská města získají miliony


Nové východočeské projekty obdrží z evropských dotací přes 230 milionů korun.

V rámci projektu integrovaných územních investic připlují do obou sousedních krajských měst stovky milionů korun. Dotace poputují například na výstavbu cyklostezky z Hradce Králové do Vysoké nad Labem. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších současných projektů, na který Evropská unie přispěje 34 miliony korun. Konkrétně jde o část cyklostezky Mechu a Perníku, která má v budoucnosti spojit Hradec Králové se sousedními Pardubicemi.
První část stezky povede z Hradce Králové do Vysoké nad Labem. "Výstavba této části Labské cyklostezky by měla být zahájena v únoru či březnu 2018. V úseku mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi nad Labem už začalo projektování," upřesnil náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.
Ve stejné fázi je také část vedoucí z Dřítče do Němčic. "Nejhorší situace je v úseku Opatovice nad Labem – Dříteč, který se začne projektovat nejdříve v roce 2018," doplnil informace Vedlich.

Další významné východočeské projekty se dočkají evropských dotací z Integrované územní investice (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace. Evropské dotace poputují do projektů základních škol, nových cyklostezek, revitalizace památek nebo také výzkumných aktivit Univerzity Pardubice a prvních projektů z podnikatelského sektoru.

FINANCE I NA MUZEUM

Přes 70 milionů korun půjde do Hradce na revitalizaci budovy Muzea východních Čech. Opravovat se budou zejména okna, sochy či omítky. Podle plánů by nákladná proměna historické ikony centra krajského města měla začít v příštím roce. A hradecká radnice počítá s tím, že budova muzea bude pro návštěvníky uzavřena přibližně jeden rok.
První výzvy vypsala Hradecko-pardubická aglomerace vloni na podzim.
"Do dnešního dne bylo schváleno 43 záměrů za více než 1,2 miliardy. Do konce roku plánujeme vypsat dalších pět výzev nositele, a to za více než 300 milionů korun," konkretizoval čísla manažer ITI Miroslav Janovský. Hradecká radnice chce z dotačních peněz mimo jiné pokrýti podstatnou část nákladů na připravované Centrum přírodovědného a technického vzdělávání.

EVROPSKÉ PENÍZE POMŮŽOU I PŘI VÝSTAVBĚ LÁVKY U ALDISU

Nová lávka přes Labe, která spojí lokalitu Aldis a třídu Karla IV., vyjde na bezmála 51 milionů korun. Z 85 procent tyto náklady pokryjí evropské dotace a pět procent přízpěvek ze státního rozpočtu. Se zahájením výstavby této spojnice počítá vedení města v první polovině příštího roku. Stavební práce by neměly trvat déle než rok. Projekt lávky přes Labe však má už roky zdržení. První návrh byl na stole již před 16 lety. Od té doby se však realizace plánu oddalovala. Velké debaty se vedly kolem dopadu lávky na životní prostředí. Projekt zdrželo i podezření, že jeden z jeho tvůrců měl mít úzké vazby na člena znalecké poroty. Podezření se však nepotvrdilo. Výstavba lávky je důležitou podmínkou pro Československou obchodní banku, která chce v této lokalitě postavit nové administrativní centrum.

ITI ZNAMENAJÍ PRO KRAJSKÁ MĚSTA ČERPÁNÍ EVROPSKÝCH PENĚZ

Integrované územní investice jsou důležitým nástrojem, který umožňuje převážně velkým městům efektivně a transparentně rozvíjet územní strategii. To ve výsledku vede k lepšímu čerpání evropských dotací z různých programů. Hradecko-pardubická aglomerace je jednou ze sedmi v České republice.

Zdroj: Hradecký deník