Kouzelná zkratka ITI skrývá velké možnosti


Když se řekne ITI, část lidí tuší, že se za tím u nás skrývají velké evropské investice do Hradecko-pardubické aglomerace. 

"Málokdo ale ví, co vlastě tato zkratka znamená. Celkově ten složitý název zní Integrované teritoriální investice. Kdo by si to pamatoval, že? Tak raději zůstaňme u ITI," říká říká Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. 

"Evropská unie se v tomto období rozhodla vytipovat právě takové oblasti, kde je silná koncentrace obyvatelstva a ekonomických činností a jejichž vazby velkou měrou ovlivňují konkurenceschopnost celého regionu. V té naší hradecko-pardubické aglomeraci žije celkem přes 335 tisíc obyvatel ve 14 městech a 131 obcích. Hlavními tématy jsou doprava, životní prostředí, využití památek a školství. Celkem v této oblasti zůstanou z ITI čtyři miliardy korun," dodává radní Hana Štěpánová.  

"Pardubický kraj má v ITI několik velkých želízek v ohni. Rekonstrukci Příhrádku, nový muzejní depozitář v Ohrazenicích, rekonstrukci vnitřních prostor ZámkuPardubice, archeodepozitář a do budoucna možná i Gočárovy mlýny. 

K tomu také několik velkých projektů na středních školách. A není to žádná vzdálená hudba budoucnosti. Na mnoha ze jmenovaných projektů už začaly stavební práce. Můžete se podívat na aktuální novinky třeba v newsletteru" dodává radní. 

"Zároveň bych ale chtěla vyzdvihnout mravenčí práci úředníků při získávání dotací, která zvenku není vidět. Díky nim peníze do kraje přijdou a stavby mohou být uskutečněny. Samotná realizace je poté již krásnou lahůdkou, kterou všichni vnímáme. Souběžně s tím ale stále běží práce "neviditelná", kdy úředníci našeho odboru regionálního rozvoje kontrolují, aby vše legislativně proběhlo bezchybně a dotace byla vyplacena. A já věřím, že tomu tak bude i při závěrečném účtování," říká Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Zdroj: pardubickenovinky.cz