Hlavní cíl podnikatelského inkubátoru: udržet talenty


Na pardubické třídě Míru brzy začne vznikat podnikatelský inkubátor. V prázdné budově vedle hamburgárny bude místo, kde by měli najít uplatnění hlavně mladí lidé, kteří mají dobré nápady a talent. Politici si od inkubátoru slibují udržení mozků, které momentálně mizí do Prahy nebo zahraničí.

Pardubice platí spíše za průmyslové město, do kterého se stahují zahraniční dělníci. Ti nacházejí uplatnění ve firmách, jakými jsou Foxconn, Panasonic nebo Ronal. Ovšem zároveň ve městě sídlí univerzita, která každý rok chrlí desítky talentovaných mladých lidí s vysokoškolským vzděláním. Problém je však v tom, že většinou ve městě nezůstanou a hledají uplatnění jinde. A právě tento trend by měl zvrátit podnikatelský inkubátor, vznikající nad bývalou prodejnou pekárny Hrubý na třídě Míru.

"Pardubice mají velký potenciál. Na Univerzitě Pardubice pracuje i studuje spousta vynikajících mozků, ve městě působí řada výzkumných institucí. Smyslem tohoto projektu je propojení vědecko-akademického světa s praxí. Inkubátor by měl být odrazovým můstkem pro nové firmy podnikající v oblasti vývoje a inovací," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
V inkubátoru, který by měl sídlit v nevyužitém městském objektu přímo na hlavní ulici, najdou začínající podnikatelé pomoc při rozjezdu svých aktivit. Inkubátor jim poskytne centrální vybavené místo, díky němuž budou moci minimalizovat svoje vstupní náklady (vybavení, energie a další režijní náklady) a v němž budou současně fungovat komplexní podpůrné programy. "Když to řeknu jednoduše, tak do inkubátoru mohou přijít lidé s dobrým nápadem, kterým my dáme stůl a rady, jak rozjet byznys. Bohužel většina firem zkrachuje během prvních tří let kvůli tomu, že opakuje stále stejné chyby jako jejich předchůdci. Tomu by měl inkubátor zabránit," uvedl šéf firmy e-Brána Jiří Janků, který podobný inkubátor už rozjížděl.
"Současným lidem z inkubátoru P-PINK předávám zkušenosti, jak takový projekt nastartovat," dodal Janků, který se jak ve své firmě, tak v dalších projektech soustředí na to, jak získat a podpořit v růstu šikovné mladé lidi. "Pardubice jsou skvěle dostupné z celé republiky a díky letišti a železničnímu uzlu i ze zahraničí. Mají ohromnou šanci stát se alternativou pro ty, kteří zrovna nechtějí pracovat v Praze nebo třeba v Berlíně. Když jim dáme odpovídající podmínky, v Pardubicích zůstanou," řekl Janků.
Ten momentálně například podporuje skupinu mladých lidí v průmyslové zóně v ulici Na Staré poště za železniční tratí, která založila startup Feedyou, zabývající se rozhýbáním mobility pracovního trhu v Evropě. "Vyvíjejí robota, který má usnadnit firmám nacházet ty správné lidské zdroje, a naopak lidem dát šanci najít tu správnou práci pro ně samotné," uvedl Janků.

Inkubátor P-PINK navíc poslouží ještě jedné důležité věci - z třídy Míru zmizí nevyužitý a mrtvý prostor. "Takové oživení prázdného objektu v centru města je více než žádoucí. Vznikne zde místo, kde lze v rámci sdíleného pracovního prostoru zajistit podporu rozvoje a konkurenceschopnosti existujících podniků, jejich předání zkušeností začínajícím podnikatelům nebo aktivním osobám s inovativním nápadem," uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.
Projektová příprava rekonstrukce budovy pro P-PINK má začít ještě letos. Zhruba za rok by mohla začít samotná přestavba a v září 2019 by měl inkubátor zahájit plný provoz. Do té doby bude probíhat omezený provoz v náhradních prostorách. 

Zdroj: Mladá fronta Dnes