Evropské peníze pomáhají v kraji


Do roku 2023 má Hradecko-pardubická aglomerace na svůj rozvoj vyhrazené téměř čtyři miliardy korun z evropských peněz z Integrovaných územních investic (ITI). Za necelé dva roky už byly rozděleny více než dvě miliardy korun.

Dokončeny jsou například trolejbusové trakce a nákup parciálních trolejbusů v Pardubicích. "V provozu je také terminál v Přelouči, jenž je prvním ze sedmi nových přestupních uzlů v území, modernizací prošlo během letních prázdnin prvních třicet základních a středních škol za téměř čtvrt miliardy korun, pracuje se na rekonstrukcích významných památek, projekty za stovky milionů běží i na univerzitních pracovištích," konstatoval manažer ITI Miroslav Janovský.

Řídicí výbor ITI nyní ale vrátil k dopracování dva úseky cyklostezek, konkrétně Náhrdelník Chrudimky a stezku podél Kunětické ulice u Univerzity Pardubice. "Věřím však, že ve stanoveném termínu se městu podaří získat pravomocná stavební povolení na oba tyto projekty a jejich realizace začne v příštím roce," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

V oblasti dopravy uspěl další z modulů Inteligentního dopravního systému v Pardubicích, který má zlepšit plynulost dopravy ve městě. "Vzniknout by měl ucelený systém, který v této fázi zahrnuje nové a koordinované řízení všech světelných křižovatek v Pardubicích a vybudování dopravní ústředny. Ty mají zajistit například ‚zelené vlny‘ nebo preferenci městské hromadné dopravy před osobními automobily," vysvětlil ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

PŘEDNÁDRAŽÍ V PŘELOUČI

Zatím nejvýraznějším hotovým projektem podpořeným penězi z ITI je přednádraží v Přelouči. Na přilehlém pozemku vzniklo nové odstavné parkoviště typu P+R, v prostoru přednádraží pak čtyři autobusové zastávky, točna pro autobusy, čtyři parkovací místa typu K+R, nové komunikace pro pěší i automobily, přístřešek pro cestující, veřejné osvětlení, vegetační úpravy, nový mobiliář a 25 stojanů s kapacitou 50 jízdních kol. Oprava vyšla na 17 milionů korun, dotace z Evropské unie činila zhruba 12 milionů korun. "Spolupráce s ITI byla na výborné úrovni a věřím, že bude pokračovat i v dalších letech," řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

PODPORA PAMÁTEK

Velké finanční obnosy putují i do kultury. Nově řídicí výbor schválil projekt na rekonstrukci pardubického zámku, kde má navíc vzniknout nová expozice věnovaná Pernštejnům. Projekt z evropských fondů získá 95 milionů korun.

Unie podpoří také výstavbu depozitáře pro Východočeské muzeum v Pardubicích, na který pošle 69 milionů korun. Moderní depozitář v Ohrazenicích by měl začít fungovat příští rok a uleví zámku.

Projekt Kunětická hora Dušana Jurkoviče má přislíbeno 61 milionů korun. Stavební práce se dotknou Jurkovičova paláce a šesté brány. Tato místa jsou veřejnosti nepřístupná už od 70. let minulého století. Restaurovat se budou historické interiéry, vznikne přednáškový sál i expozice věnovaná Jurkovičovi. S osmi projekty na modernizaci a vybavení středních škol loni ve výzvě ITI uspěl Pardubický kraj. "Z celkové vyčleněné částky ve výši 90 milionů korun obdrží kraj na tyto projekty 75,6 milionu a kromě toho ještě pětiprocentní podíl investičních nákladů ze státního rozpočtu. Všechny projekty byly letos zahájeny a některé se již dokončují nebo byly dokončeny," řekla mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Hotové jsou například práce na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti obchodu a služeb v Chrudimi, kde byly přestavbou půdních prostor vytvořeny dílny odborného výcviku oborů Kuchař, Cukrář a Gastronomie. "Vznikla tu zóna praktického vyučování, demonstrační zóna, zázemí pro vedoucí a příruční sklad. Součástí projektu je i nová gastrotechnologie. Evropská dotace projektu je 5,5 milionu korun," popsala krajská radní pro regionální rozvoj Hana Štěpánová.

Peníze putovaly i do Gymnázia Mozartova v Pardubicích. "Tam modernizací a přestavbou stávajících učeben vznikají dvě odborné učebny pro výuku matematiky, informatiky a výpočetní techniky, deskriptivní geometrie a odborný kabinet matematiky," vysvětlil radní pro školství Bohumil Bernášek. Unie dotuje tento projekt částkou 6,5 milionu korun.

DALŠÍ AGLOMERACE

Podobně si vede i dalších šest aglomerací v České republice, které mají na své projekty připravených přibližně 40 miliard korun. Města by ráda využívala ITI i v dalším programovém období Evropské unie, tedy od roku 2021. "Potěšilo nás, že Evropská komise ve svých zveřejněných návrzích jasně řekla, že chce víc podporovat udržitelný rozvoj měst. A kromě možnosti rozvíjet město prostřednictvím ITI také určila jednotlivým státům minimální částku, kterou musí městům z evropských fondů vyhradit," popsal Charvát.

Evropské peníze by nově mohly putovat i do dalších šesti aglomerací. "Tento návrh drtivě podpořil i mimořádný sněm Svazu měst a obcí České republiky," uvedla pardubická zastupitelka Štěpánka Fraňková

Zdroj: pardubicky.denik.cz