Zastupitelé odmítli odkup předražených pozemků pro Terminál B


Vypadalo to na vzácnou shodu, i když u sporného bodu. Umístění Terminálu B pro dálkové autobusy za nebytovým domem na náměstí Jana Pernera v Pardubicích pokaždé mezi zastupiteli vyvolává dlouhé debaty, část politiků by ho raději viděla na pozemcích u Hlaváčovy ulice u České pošty.

"Na posledním zasedání měli zastupitelé možnost odkoupit pozemky za nebytovým domem od společnosti Eurobit. A shodli se, že tyto pozemky jsou strategické. Jenže k odkupu stejně nedošlo. Problémem byly jeho podmínky.
"Odkup podpoříme, i když nejsme nadšení, že by tam měly být autobusy. Ale u nádraží není dost parkovacích míst, takže by tam mohl vzniknout parkovací dům, protože je otázkou, kde se bude parkovat, až nás vymístí z areálu u lihovaru," poznamenal Václav Snopek (KSČM).

 "I když jsme iniciátoři umístění Terminálu B vedle pošty, odkup podpoříme. Není to nic proti ničemu, protože toto místo za nebytovým domem je strategické, bez tohoto pozemku to vždy bude paskvil," přidal se Milan Košař (Pardubáci).

Ani přes tyto deklarace opozičních politiků však k odkupu nedošlo. Během diskuze totiž vyšlo najevo, že jeho podmínky jsou pro město krajně nevýhodné. Eurobit pozemky nabízel za 6120 korun za metr čtvereční, výsledná cena by tak byla o 2 miliony korun vyšší, než jaká je jejich hodnota podle znaleckého posudku, který má město k dispozici. Radnice by se navíc musela zavázat, že bude podporovat podnikatelské aktivity firmy Eurobit.

"Podporuji sice spíše lokalitu za nebytovým domem, ale nemyslím si, že bychom mohli odsouhlasit odkup od Eurobitu za cenu 2,5krát dražší, než je cena jiných kvalitnějších pozemků v té samé lokalitě," upozornil Karel Haas (ODS). Nedaleké nezatížené pozemky Českých drah totiž měly cenu přibližně 2,5 tisíce korun za metr čtvereční.
"Navíc nebudeme pány lokality, a to kvůli našemu příslibu, že budeme aktivně podporovat podnikatelské záměry společnosti Eurobit v této oblasti. Budeme tam vlastnit jen malý ohraničený pozemek," dodal Haas.
A právě tyto argumenty donutily řadu zastupitelů změnit názor. "Je to strategický pozemek, ale problémem je jeho cena a podmínky s ním spojené. Když to dneska neodsouhlasíme, otevřeme cestu jednání o lepších podmínkách. Také by mělo dojít k porovnání s terminálem u pošty. Navíc za nebytovým domem by vznikl terminál v podobě, kterou jsme neschválili – na pozemku, jenž je silně omezen," konstatoval Košař.
S tím, že je cena vysoká, souhlasila i předkladatelka zprávy, náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). "Ale je to cena, kterou nám nabízí podnikatel. Ten nyní lokalitu opouští, zbylé pozemky už prodal, tyto nabídne městu nebo někomu jinému. Jednání jsme vedli čtyři měsíce ve snaze pozemky zlevnit – marně. Majitel není ochoten cenu snížit," řekla Dvořáčková.

Pro odkup nakonec zvedlo ruku jen 14 zastupitelů z řad ANO, ČSSD a TOP 09.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

Projektový záměr „Terminál B“ je připravován pro podání do výzvy ITI Hradecko-pardubické aglomerace.