Zámek se před rekonstrukcí vyprazdňuje


Pracovníci Východočeského muzea začali stěhovat stovky exponátů, které jsou v druhém patře pardubického zámku. Do depozitáře odnesou vycpaniny zvířat z polabské krajiny a numismatickou sbírku. V příštím roce část zámku čeká rekonstrukce, do konce roku proto musí být sály renesanční památky vyklizené. "Plánuje se výměna rozvodů, opravy podlah. Jsou to činnosti, které jsou výrazným zásahem do vnitřních prostor, proto musíme vše vystěhovat," řekl muzejní historik Ladislav Nekvapil.

Stálou expozici Příroda východního Polabí muzeum otevřelo v roce 2004. Mezi návštěvníky byla dlouhodobě nejoblíbenější. Do zoologického depozitáře pracovníci muzea ukládají drobný hmyz, vážky i mravence, ryby, ptáky, ale i velká vycpaná zvířata, jako jsou srnky a divocí kanci.

Správci sbírky v mezidobí, než začnou připravovat další expozici, budou shánět a pořizovat další exponáty. V polabském regionu přibývají nové druhy zvířat. "Složení fauny se mění, v naší expozici ještě nebyl bobr, orel mořský nebo jeřáb popelavý," řekl kurátor Vladimír Lemberk.

Rušení expozice znamená i spoustu vyhozeného materiálu. Už nebude potřeba množství druhů přírodnin, skladovat se nebudou kameny, sušené rostliny i usušený trus zvířat. Do kontejnerů se nejspíš vyhodí většina dekorací, jako je včelí úl, staré dveře nebo střešní tašky.

Stěhování je přípravou na rozsáhlou rekonstrukci zámku. Opravy zajistí pardubické hejtmanství z evropských dotací. Nová expozice numismatiky bude ve sklepích památky a vznikne do dvou let. Postihne obsáhlé období od tolaru k dolaru. V druhém patře bude expozice skla. V prvním patře bude rozsáhlá prezentace rodu Pernštejnů, kteří pardubické panství vlastnili. "Rekonstrukcí projde většina zámeckého paláce. Konkrétní harmonogram ještě nemáme, ale skončit bychom měli do roku 2021," řekl Nekvapil.

Zdroj: MF DNES

Projektový záměr Zámek Pardubice – využití a obnova zámeckých exteriérů a interiérů čp. 1 a čp. 2 již disponuje kladným stanoviskem Řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace.