Trolejbusem nově až k Zámečku


Po více než 15 letech se Pardubice dočkaly nových trolejbusových tratí. 

Trolejbusy s cestujícími na linkách 2 a 27 vyjedou po nové trati k Zámečku 4. března. Spolupracovník a fotograf Pardubického deníku si již cestu trolejbusem od točny v Pardubičkách na točnu u Zámečku vyzkoušeli při exkluzivní "novinářské" jízdě. Vyrážíme trolejbusem s krásným číslem 333 (typ Škoda 30Tr SOR, rok výroby 2016) ze současné konečné linek 2 a 27 a míříme směrem k Zámečku. Míjíme zastávku Průmyslová, přejíždíme most přes zářez železniční vlečky do černské průmyslové oblasti, projedeme kruhový objezd a přijíždíme k točně u budovy Foxconnu, kde nás čeká překvapení – stojí na ní jiný trolejbus. "S některými našimi řidiči máme domluveno, že při zkušebním provozu trať občas manipulačně projedou, pokud jim to jízdní řád dovolí," vysvětluje Ladislav Podivín, vedoucí pardubických elektromontérů, jenž nás k Zámečku svezl. "Poprvé jsme uvedli tuto trať pod napětí 12. října, vzali jsme starší trolejbus a až do večera jsme zde dělali pantografovou zkoušku a zkoušeli jsme všechny možné způsoby jízdy," vypráví Podivín. ...

Uvažuje se také o zatrolejování velké části linky číslo 10 – trolejbusové sloupy jsou již nachystány na nadjezdu Paramo a v ulici Studentská. Trolejbusová desítka by tak mohla jezdit od krematoria až k univerzitě. 
Hladký provoz na nové trati k Zámečku může kromě stavby napojení obchvatu v blízké době ohrozit i uzavření nadjezdu u nemocnice. 
V tomto případě by pravděpodobně ožila jediná jednostopá trolejbusová trať v Pardubicích v ulici Ke Kamenci a Pardubičky by obsluhovaly autobusy. 
Ačkoli by se mohlo zdát, že stavět nové trolejbusové tratě je v dnešní době, kdy nastupují do světa MHD elektrobusy, určitým anachronismem, podle šéfa pardubických trolejářů soumrak těchto vozidel ještě nehrozí. Zatím jsou totiž baterie elektrobusů těžké a mají krátkou životnost. Nové tratě se přitom stále stavějí, například v Salcburku vyroste skoro každý rok nová trať. Trolejbusová síť se nedávno rozšířila třeba v Jihlavě. 
Loni také vyrostla krátká zkušební trolejbusová trať v Praze. Pokud se na ní provoz osvědčí, budou v Praze jezdit trolejbusy s bateriemi, které budou využívat krátké úseky vedení k dobíjení baterií a pro jízdu do kopce. "Města, která již trolejbusovou infrastrukturu mají, mohou trolejbusovou dopravu dále rozvíjet a kombinovat ji s elektrobusy, ale trolejbusový provoz vybudovaný ‚na zelené louce‘ je už asi dnes v České republice bohužel minulostí," myslí si Podivín. 
Trolejbusy na lince číslo 13 by se měly podívat od 4. března také do Ohrazenic, tam se ale trať od současné konečné linky 13 Polabiny, Sluneční přes Trnovou stále staví, první trolejbus by na ni měl vyjet, pokud bude přát počasí, okolo 7. února. 
Do Ohrazenic už trolejbusy kdysi jezdily, a to linka 11 mezi lety 1964 až 1967. V Pardubicích bude nyní 33 kilometrů tratí. Naposledy se postavily nové tratě v roce 2002 – na Dubinu a v ulici Demokratické mládeže. 

Zdroj: Pardubický deník