Zámek Pardubice čekají opravy druhého patra


Východočeské muzeum v Pardubicích za tři týdny zavře expozici o přírodě východního Polabí, numismatickou expozici a kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského. Jsou v druhém patře zámku, které čeká příští rok rekonstrukce, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

"Je nezbytné připravit prostory na rekonstrukci zámku. Musíme uvolnit sály, kde budeme obnovovat podlahy a kamenné prvky. Po skončení rekonstrukce v nich vybudujeme nový prohlídkový okruh Vítejte na dvoře Pernštejnů," uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. 

Do dvou let vznikne nová expozice numismatiky, bude ve sklepích zámku. Expozici přírody muzeum umístí v hospodářských budovách, které také plánuje rekonstruovat. 

"I přes dočasná omezení jsem bytostně přesvědčený, že se nám vyplatí se na nějakou dobu ve výstavní činnosti uskromnit a plně se věnovat blížící se rekonstrukci a přípravě nových expozic," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). 

V expozici přírody Polabí muzeum prezentuje krajinu Pardubicka prostřednictvím modelů, fotografií a zvuků. Exponáty jsou ve vitrínách i mimo ně. Numismatická sbírka je v renesančních sálech s neporušenými kazetovými stropy ze 30. let 16. století. 
"Většina vystavených exponátů je součástí rozsáhlé numismatické sbírky muzea, která patří mezi několik nejpočetnějších veřejných sbírek tohoto druhu v České republice," dodal Libánek.

Zdroj: archiweb.cz