V Hradci vzniká nová trolejová trať. Pod Strání přivítají trolejbusy na podzim


Trolejové vedení na Moravském Předměstí se dokončí na podzim. S výstavbou stožárů se už začalo.

V hradecké ulici Milady Horákové na Moravském Předměstí se již tyčí sloupy pro troleje. Trolejbusový spoj s pracovním označením 4 na konečnou zastávku Pod Strání poprvé vyjede ještě letos. 

„Zatrolejování konečné Pod Strání a zavedení nové linky bude realizováno ve 4. čtvrtletí roku,“ uvedl Vladimír Pejřil, dopravně technický náměstek z hradeckého dopravního podniku.

Linka propojí Moravské Předměstí s magistrátem města a terminálem hromadné dopravy. Na točnu Pod Strání se trolejbus dostane z Brněnské ulice a dál pojede přes ulice Palachova a Milady Horákové.

Podle ředitele hradeckého dopravního podniku Zdeňka Abrahama má trolejbusový spoj nahradit autobusovou linku číslo 27, která na konečnou zastávku zajíždí nyní. Nafta se vymění za „čistší“ elektřinu. Ředitel si proto od změny slibuje zlepšení životního prostředí.

Zda je nový spoj potřebný, si místní nejsou jistí. „Nevím, to musí říct dopravní podnik. Slyšel jsem ale i názory, že na plánované trase bude trolejbusová linka zbytečná,“ uvedl dříve Jindřich Šaršon, předseda Komise místní samosprávy Nový Hradec Králové.

Práce zbrzdila oprava křižovatky

V ulici Palachova se muselo budování nové trolejové trati pozastavit, a to kvůli rekonstrukci okružní křižovatky Brněnská. Přes ulici Palachova totiž vede jedna z objízdných tras. Z vyhlášky hradeckého magistrátu vyplývá, že práce na trati v této ulici budou opět pokračovat až od 3. září.

Trolejbusová trať, kterou staví společnost Elektrizace železnic Praha, přijde na zhruba 16,7 milionu korun bez DPH, část zafinancuje Evropská unie.

Zdroj: hradecky.denik.cz