V Gočárových mlýnech budou superdílny


Pardubice se domluvily s majiteli Gočárových mlýnů AMPA Lukášem Smetanou a jeho manželkou na umístění Centrálních polytechnických dílen v této kulturní památce na břehu Chrudimky. S přispěním Evropské unie chce město z části bývalého skladu balené mouky vybudovat nadstandardní vzdělávací centrum. 
Bude především pro žáky základních a středních škol a nabídne špičkově vybavené učebny a laboratoře pro výuku technických a přírodovědných oborů. 
S umístěním souhlasili pardubičtí radní a ve čtvrtek budou zastupitelé města rozhodovat o zásadách spolupráce mezi městem a vlastníky mlýnů. 
"Máme hotovou studii. Ve dvou nadzemních podlažích, na ploše téměř 1700 metrů čtverečných vznikne osm učeben, laboratoří a dílen, k tomu navíc výjimečný prostor pro vizuální prezentace. Vše by mělo sloužit především pardubickým základním školám, kroužkům DDM a veřejnosti," řekl Právu primátor Martin Charvát (ANO). 
"S vlastníky mlýnů, manželi Smetanovými, chceme uzavřít smlouvu, která nám umožní získat kompletní projektovou dokumentaci a všechna potřebná povolení pro zahájení stavby. Současně odkoupíme vlastnická práva k potřebnému pozemku za navrhovanou smluvní cenu sedmi miliónů korun," dodal primátor. 
Původním plánem města byl patnáctiletý pronájem, za který by město zaplatilo přibližně dvanáct miliónů korun. Nyní usiluje o získání vlastních prostor, které by mohlo mít i s kompletní projektovou dokumentací za sedm miliónů korun. 
"Chceme u dětí podpořit přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a IT technologií v každodenní praxi. V odpoledních hodinách by prostory měly sloužit také kroužkům a přípravám na vědecko-technické soutěže," obhajuje mnohamiliónový projekt náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). 
Pokud zastupitelé schválí zásady spolupráce města s majiteli Gočárových mlýnů, mohlo by město uzavřít smlouvu již na začátku příštího roku. 

Zpracovatel: Anopress IT a.s.