S opravou zámku pomáhají také architekti Jiřičná a Pleskot


Rekonstrukce pardubického zámku je v plném proudu. Dělníci navíc budují také nové výstavní prostory pro Východočeské muzeum v hospodářských budovách. Zároveň se rozbíhají přípravy na úpravy dalších částí paláce, které budou určeny pro společenské a kulturní akce. Právě o nich minulý týden jednal poradní sbor známých architektů, který si z Londýna pozval ještě další slavnou posilu, a to Evu Jiřičnou.

"Původně jsme s Evou Jiřičnou konzultovali možnosti nového propojení obou pater v místě sálů, ale nakonec jsme si uvědomili, že je potřeba posoudit společenský provoz jako celek, a třeba nakonec přijde s nějakým řešením, které zatím nikoho nenapadlo," řekl další uznávaný člen týmu architektů Josef Pleskot.

Pardubický zámek prošel od svého vzniku mnoha přestavbami. Známý je jako reprezentativní renesanční sídlo vybudované v kulisách gotického hradu a opevnění. To se dnes projevuje v různých úrovních pater, které dorovnávají schody, v přepažených místnostech, upravovaných stropech, zazděných klenbách a podobně. To s sebou v době, kdy by měla být památka přístupná i bezbariérově, přináší řadu problémů.

"V zámeckém paláci zůstanou po rekonstrukci pouze expozice Pernštejnů, skla a numismatiky. Téměř třetinu prostor pak zabere společenská část. Právě její uspořádání je takovým neuralgickým bodem, na který je potřeba se podívat s nadhledem tvůrce, ale i s respektem k památce," řekl autor projektu úprav zámku Petr Všetečka.

Stavební ruch bude v různých částech pardubického zámku ještě několik následujících let. "U historické stavby je třeba pečlivě zvažovat relaci mezi propsáním potřeby provozních změn pro v tomto případě vlastně obnovovanou společenskou funkci sálů do stavební podstaty zámku a reflexí částečného přizpůsobení prostorů hodnotám i půvabu stavby. Proto se těším, až se nad takto komplexně pojatými návrhy Evy Jiřičné sejdeme na jaře příštího roku," dodal architekt Ladislav Lábus.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Realizace projektu Zámek Pardubice – využití a obnova zámeckých exteriérů a interiérů čp. 1 a čp. 2 je finančně podpořena prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.