První metry cyklostezky z Hradce už rostou


Na stavbě první části cyklostezky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi už pracuje těžká technika. Na úseku do Vysoké je z velké části hotové stržení zeminy, po něm je na řadě podloží a v září se má asfaltovat. Na podzim se ještě bude dodělávat padesátimetrový most přes jedno ze slepých ramen Labe. Oficiálně má být prvních šest kilometrů hradubické cyklostezky mechu a perníku hotovo do konce roku.

Když po komunálních volbách v roce 2010 nastoupil do funkce náměstek primátorky Martin Bílek, konečně se zdálo, že chybějící cyklostezka z Pardubic do Hradce Králové získala jasného zastánce, který je ochotný pro stavbu i něco konkrétního udělat.

„Za úspěch budu považovat, když bude cyklostezka hotová v roce 2015,“ řekl v srpnu 2011, když společně s kolegy hradeckého magistrátu pořádali demonstrativní jízdu na kolech mezi oběma krajskými městy. „My jsme vyrazili z pardubického Pernštýnského náměstí, naši kolegové vyjeli z Hradce Králové. Ve Vysoké nad Labem jsme podepsali memorandum o naší podpoře stavby cyklostezky,“ řekl tehdy pardubický náměstek primátorky Bílek.

Byť byl ve vyslovení konkrétních termínů hodně opatrný, nakonec byl stejně příliš optimistický. Teprve sedm let po zmíněné jízdě se totiž u Hradce Králové poprvé koplo do země. Začal se stavět úsek do Vysoké nad Labem, tedy na rozhraní obou krajů.

„Je to tak. V roce 2011 jsme uspořádali propagační cyklojízdu, které se zúčastnili oba hejtmani i primátoři. Jeli ze dvou stran, od Pardubic a od Hradce a ve Vysoké se setkali se starosty. Podepsali jsme memorandum, že máme všichni zájem na vzniku cyklostezky a že nanejvýš za tři roky bude hotovo. Ale uplynulo sedm let a jsme u první etapy. Buďme ale i za to rádi,“ zavzpomínal starosta Vysoké Jiří Horák, který je na rozdíl od mnoha tehdejších členů peletonu stále ve funkci.

Na začátek stavby se dá pohlížet dvěma způsoby. Ten první předvedl starosta - zaplať pán bůh, že se vůbec staví. Ten druhý však spíše říká, že je nehorázná ostuda, že ani třicet let po revoluci není důstojné cyklospojení mezi dvěma téměř stotisícovými městy.

A to zvláště v době, kdy Unie posílá peníze na stavbu stezek v kdejaké vesnici. „Jsem ráda, že se začala stavět. Vždyť příprava stavby trvala minimálně sedm let. Pevně doufám, že se nyní bude stavět rychleji. Jsou připravené už další úseky, byť z naší pardubické strany jsme trochu pomalejší v úseku kolem Kunětické hory, ale i tam už máme u mnoha úseků územní rozhodnutí, nebo se na nich intenzivně pracuje,“ řekla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Končit se bude zatím ve Vysoké nad Labem u tělocvičny

Momentálně se staví pětikilometrový úsek stezky, který povede z hradecké Třebše podél Labe a končit bude zatím ve Vysoké nad Labem u tělocvičny. Slepé rameno v Třebši překlene lehká kovová lávka. Povrch stezky bude asfaltový, šířka tři metry a na každé straně půl metru zpevněné krajnice pro případné vyhýbání cyklistů. Celkové náklady na tuto investici jsou 31,5 milionu korun, dotace z IROP 27 milionů, zbytek uhradí příspěvky Hradce Králové a kraje.

„Jsem velice rád, že se vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce a v úseku z Hradce Králové do Vysoké nad Labem vznikne bezpečná cesta pro cyklisty, in-line bruslaře či chodce. Královéhradecký kraj na výstavbu této cyklostezky přispěje částkou okolo 2,5 milionu korun,“ řekl radní Královéhradeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu, grantů a dotací Pavel Hečko.

Úsek do Vysoké bude součástí plánované asi 23 kilometrů dlouhé cyklostezky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, které se říká Stezka mechu a perníku. Trasa povede z Hradce přes Vysokou do Opatovic, za elektrárnou překlene Labe do Dřítče a pak směřuje kolem Kunětické hory do Pardubic.

Zatím jediný hotový úsek je z Pardubic do Rábů, kde stezka končí pod Kunětickou horou. Paradoxní však je, že se oficiálně nejedná o cyklostezku, ale o protipovodňovou hráz. To je jeden z důvodů, proč prý policie nemůže instalovat přejezd pro cyklisty na silnici mezi Ráby a Kuněticemi. Stezka tam kříží rovný úsek, po kterém jezdí auta velmi rychle, a i kvůli tomu tam byly už dvě nehody se smrtí cyklisty.

Zdroj: Mladá fronta DNES