Pernštejnové osloví návštěvníky i pomocí digitálních technologií


Další etapu rekonstrukce pardubického zámku završí v závěru příštího roku otevření nově připravované expozice s názvem Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Východočeské muzeum v ní bude mít také řadu moderních digitálních pomocníků.

Pardubický kraj jako investor už vyhlásil výběrové řízení na dodávku audiovizuální techniky. Samotná expozice se začne budovat hned poté, co zámek na konci dubna 2021 opustí stavbaři.

„Pro muzejníky je vždy nejcennější originální historický předmět, dokument či jiný artefakt. Ale v dnešní době přichází na pomoc také audiovizuální technika, která návštěvníkům může zprostředkovat už neexistující skutečnosti. Tak se i díky tomu budeme moct podívat na různé prostorové animace, jak vypadaly Pardubice v době Pernštejnů nebo jak se rozrostla jimi budovaná rybniční soustava velmi názorně,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Součástí expozice budou například „mluvící obrazy“ Pernštejnů, které „ožijí“ v přítomnosti návštěvníků, nebo digitální kiosky s doplňujícími informacemi a širšími souvislostmi. Návštěvníci se díky moderním technologiím seznámí třeba s dobovými dokumenty, nebo jim animace přiblíží stavebně historický vývoj pardubického zámku včetně 3D modelů jednotlivých fází vývoje. Jednotlivé audiovizuální prvky budou centrálně řízené. Ovládání bude pro návštěvníky maximálně jednoduché – formou dotykových obrazovek.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

Zdroj: pardubickenovinky.cz

Realizace projektu Zámek Pardubice – využití a obnova zámeckých exteriérů a interiérů čp. 1 a čp. 2 je finančně podpořena z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.