Opravu Vrbenského kasáren by mohl hradit Národní investiční plán


Oprava Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové by mohla být financována z Národního investičního plánu. Zatímco financování této části areálu Královéhradecký kraj stále řeší, stavební práce v Gayerových kasárnách ve východní části začnou v červnu. ČTK o tom informoval zástupce hejtmanství. Rekonstrukce obou bývalých kasáren vyjde až na 700 milionů korun. Bývalý armádní areál dnes navštívil v doprovodu vedení kraje ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

"Obě bývalé vojenské budovy jsou ve velmi špatném stavu. Kraj je hodlá opravit a svěřit do užívání Muzeu východních Čech v Hradci Králové," uvedl Dan Lechmann z královéhradeckého hejtmanství.

Cena rekonstrukce a přístavby včetně vnitřního vybavení Gayerových kasáren, v nichž sídlí Muzeum východních Čech, je 269 milionů korun s daní. Kraj chce krýt náklady z 90 procent z dotace. Gayerova kasárna vlastní Královéhradecký kraj, který svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové.

V Gayerových kasárnách vznikne moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech, který bude částečně přístupný veřejnosti. Projekt počítá i se specifickými požadavky památkářů v souvislosti s archeologickými nálezy. Součástí by měla být bezbariérová přístavba, badatelna a zpřístupnění archeologického nálezu pevnostního valu.

Objekt Vrbenského kasáren patří od loňska městu Hradec Králové, radnice však již uzavřela dohodu o převedení do vlastnictví kraje. Na rekonstrukci Vrbenského kasáren, která by měla vyjít zhruba na 430 milionů, má kraj již vydané územní rozhodnutí, termín pro vydání stavebního povolení je polovina letošního roku. "Na rekonstrukci Vrbenského kasáren hledáme zdroje financování. Jednou z možností je Národní investiční plán," uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

V dosud nevyužívaných Vrbenského kasárnách mají vzniknout dvě expozice Muzea východních Čech, a to přírodovědecká a archeologická. Budou se týkat severovýchodních Čech a česko-polského příhraničí. Má tam být i kavárna, infocentrum a společenská místnost. Ve zrekonstruovaných Vrbenského kasárnách bude také muzejní depozitář historického nábytku a lapidárium, část depozitáře bude přístupná veřejnosti.

V sousedství Vrbenského kasáren firma ISP Hradec Králové dokončuje parkovací dům pro 300 aut. Garáže by měly být hotové do poloviny roku. Stavbaři na místě bývalé veterinární ambulance objevili pozůstatky pevnostního Kavalíru č. XXXIII. Vykopávky by se měly stát součástí muzejní archeologické expozice.

Zdroj: archiweb.cz

Projekt SMARTmuzeum: modernizace depozitářů, technického a technologického zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové realizovaný v Gayerových kasárnách, usiluje o podporu EU prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. V současné době je ve fázi hodnocení.