Konec strachu o život. Z Piletic povede stezka


Pěší a cyklisté už nebudou muset absolvovat cestu po rušné silnici a riskovat životy mezi automobily.

Obyvatelé severu krajského města už roky volají po bezpečné stezce, která by části Piletice a Rusek propojila se zbytkem města. První úsek z Pouchova do Piletic by se mohl začít budovat už letos. V minulých dnech se rozběhlo stavební řízení.

Chodci a cyklisté, kteří se z Piletic chtějí dostat do Pouchova beze strachu o vlastní život, zatím mají smůlu. Jediné dopravní spojení totiž vede po zatížené silnici, po které automobily sviští vysokou rychlostí. „Nikdo si netroufne pěšky a na kole moc také ne. Když jede kolem kamion, je to nebezpečné. Pár lidí skončilo i v příkopu,“ popsal nebezpečný úsek již dříve Jiří Hypš, předseda Komise místní samospráv Piletice.

Potok překlene ocelová lávka

V zastavěné části Pouchova povede stezka podél silnice. Kvůli vybudování stezky bude nutné zrušit záliv pro autobusovou zastávku Rusecká a u zastávky se vytvoří osvětlený přechod. V nezastavěné části stezku od silnice oddělí stávající stromořadí. Piletický potok budou chodci a cyklisté překonávat po zbrusu nové lávce s ocelovou konstrukcí.

Náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich by chtěl, aby se stezka začala stavět ještě letos. „Záleží však na tom, kdy bude vydáno stavební povolení,“ doplnil.

Majetkové spory

Budování stezky zbrzdily složité majetkové poměry, které se podle náměstka podařily vyřešit hlavně díky komisím místních samospráv Piletice a Rusek. Táhlé spory s vlastníky pozemků však rozdělily projekt na dvě etapy, a v Ruseku si proto na stezku ještě musejí nějakou dobu počkat.

První etapa spolkne více než deset milionů korun, celkově stezka vyjde asi na dvacet milionů korun. Většinu nákladů však pokryje dotace z IROPu.


Zdroj: hradecky.denik.cz