Hradec oprášil projekt uzlu u hotelu Grand


Hradecká radnice vrátila do hry vizi přemístění zastávek u Grandu. Projekt pohřbilo bývalé vedení prakticky v cílové rovince. Nové vedení hradecké radnice vrátilo opět do hry otázku rekonstrukce dopravního uzlu u Grandu.

Projekt za 18 milionů korun, který počítal s přesunutím zastávek městské hromadné, minulá hradecká vláda shodila ze stolu poté, co se přesunutí zastávek zvedla vlna kritiky.

KALHOTY STAŽENÉ PŘED BRODEM

Lidem se hlavně nelíbilo, že by se současná zastávka na konci slepého ramene ulice Palackého přesunula blíže ke křižovatce ulic ČSA a Mostecká.

Tato varianta se nyní znovu vrátila do hry. Současné vedení města však chce s odpůrci více o této vizi komunikovat a hledat řešení.

Podle nového osazení hradeckého magistrátu se jejich předchůdci nedokázali s kritikou smířit a projekt pohřbili, ačkoliv byl prakticky již ve finální fázi přípravy.

„Docela mě překvapilo, že bývalé vedení radnice od projektu ustoupilo poté, co se sešly výtky obyvatel. Místo toho, aby se jimi zabývalo, raději celý projekt pohřbilo. A přitom byl celý záměr již z devadesáti procent rozpracován,“ nechal se slyšet náměstek primátora Martin Hanousek a dodal, že takto město degradovalo všechnu práci a zbytečně by přišlo o již investované peníze.

„I z tohoto důvodu, kdy byla většina prací na projektu již odvedena, jsme se rozhodli v otázce rekonstrukce Grandu pokračovat. Navíc je toto řešení navázáno na rekonstrukci Velkého náměstí. A kdybychom práce na přestavbě Grandu zrušili, tak bychom je stejně museli znovu otevřít při opravě Velkého náměstí,“ dodal primátor Alexandr Hrabálek, který je přívržencem vítězné varianty, jež počítá s přesunem jedné ze zastávek blíže ke křižovatce ulic ČSA a Mostecká.

Zároveň se chce vyvarovat chyb svých předchůdců, kteří se s odpůrci začali bavit až ve chvíli, kdy se na ně začala valit kritika, že neumožnili debatu i nad jinými návrhy. Například nad tou, jež počítala s přesunem zastávky pod okna České spořitelny naproti stávající zastávce u Adalbertina.

„Vím, že minulým vedením a teď i námi preferovaná varianta má řadu odpůrců, hlavně z řad vlastníků nemovitostí, ale jde nám i o bezpečnost chodců, aby měli při přecházení přehled o situaci na silnici. Chceme s majiteli nemovitostí jednat a dořešit všechny jejich připomínky. Například ty se zásobováním,“ dodal primátor.

KDE VZÍT PENÍZE?

Otázkou je, kde město vezme na rekonstrukci peníze. Původní finance, alokované vetšinou z grantového programu ITI, byly po zastavení projektu přesunuty na rekonstrukci křižovatky u Fortny.

Zdroj: Hradecký deník