Hradec opět zkusí postavit lávku. Už počtvrté


Hradecká radnice vypíše počtvrté za posledních 14 měsíců soutěž na zhotovitele lávky přes Labe v zóně Aldis. Pomoct má městu zvýšená evropská dotace.

Stavbu lávky přes Labe připravuje hradecký magistrát už od roku 2003. Před pěti lety v architektonické soutěži předchozí vedení města vybralo vítězný projekt, který část politiků i odborné veřejnosti považuje za megalomanský. Lávka je navržená z vysokopevnostního betonu. V celém Česku jsou takové postaveny pouze čtyři. Předpokládaná cena byla v době architektonické soutěže 48 milionů korun.

O STO MILIONŮ VÍC

V posledním, v pořadí již třetím tendru přišla jediná nabídka, a to za téměř 142 milionů. „Vzhledem k tomu, že jediná nabídnutá cena byla asi třikrát vyšší než ta, se kterou počítal projekt, jsme soutěž zrušili,“ řekl v říjnu primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Na výboru pro územní plánování se na podzim diskutovala i možnost, že by se město vzdalo vítězného projektu a oslovilo účastníka, který skončil druhý…

Nakonec se ale radnice rozhodla zůstat u vítězného návrhu.

„Máme stavební povolení na určitý projekt. Kdybychom chtěli stavět něco jiného, o stavební povolení bychom přišli a celý povolovací proces by začal znovu,“ vysvětlil rozhodnutí primátor.

ŠANCE NA DOTACI

Důvodem, proč se magistrát po několika měsících ticha rozhodl zkusit soutěžit znovu, je šance na vyšší evropskou dotaci z programu ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Ta by měla pokrýt přes polovinu nákladů. Aby město mohlo dotaci získat, musí tendr vypsat do poloviny roku. Schválit by ho tak měli zastupitelé už na jaře.

O tom, jaká cena bude tentokrát pro město přijatelná, ještě není jasno. „Zatím nebylo rozhodnuto, zda cena zakázky. Řešit to budeme až jako součást zadávacích podmínek nového výběrového řízení,“ dodal Hrabálek. Město se dříve smluvně zavázalo bance ČSOB, která u budoucí lávky staví své regionální sídlo, že lávku postaví do dubna 2020. Teď mu proto hrozí patnáctimilionová pokuta. S bankou ale město intenzivně jedná.

V roce 2012 dokázal Hradec postavit lávku přes Orlici u zimního stadionu za „pouhých“ 26 milionů korun. Získala i několik architektonických ocenění.

Zdroj: Hradecký deník