Bezpečná stezka z Vysoké se už rýsuje


Na budoucí trase „Mechu a perníku“ začaly zemní práce a připravuje se i stavba lávky, která překlene slepé rameno Labe. Hradec Králové – Vytoužený úsek stezky, který cyklisty, chodce i bruslaře bezpečně dovede z Vysoké nad Labem do hradecké Třebše, se buduje zhruba měsíc. Na trase je stržená ornice a probíhají zemní práce. „Aktuálně se připravuje i spodní stavba mostní konstrukce přes slepé rameno,“ informoval projektový manažer cyklostezky Tomáš Jeřábek. Zbrusu nová lávka za 8,5 milionu s lehkou kovovou konstrukcí překlene slepé rameno Labe v Třebši.

Zatím se pracuje pouze v části z Třebše k mostu ve Vysoké. Stezka by však měla končit až u tamější tělocvičny.

„Napojení Vysoké k mostu bude v rámci realizace zahájeno později,“ dodal Tomáš Jeřábek.

Zástupci Svazku obcí Hradubická Labská, kteří výstavbu zaštiťují, na stavební povolení čekali pět let. Pětikilometrová cyklostezka má být bezpečnější variantou pro cyklisty, kteří dosud museli cestovat rušnými úseky. Cyklostezka bude tři metry široká a doplní ji půlmetrová krajnice na každé straně, která cyklistům usnadní případné vzájemné vyhýbání. Úsek stezky za 31,5 milionu korun bude hotový ještě do konce letošního roku. Dotace z IROPu pokryje 27 milionů, zbytek tvoří příspěvky města Hradce Králové a kraje.

 V budoucnu se cyklisté po asfaltce dostanou až do Opatovic nad Labem.

„Úsek čeká na poslední doklady od správců sítí a dotčených orgánů a bude podána žádost o územní rozhodnutí s předpokladem nabytí právní moci do konce roku,“ prozradil k další části stezky, která se bude stavět asi v roce 2020, Tomáš Jeřábek.

Zdroj: Hradecký deník