Aktuality

Město už je jen krůček od dokončení projektu Inteligentního řízení dopravy

13.5.2022 | Pardubice míří s projektem Inteligentního řízení dopravy do finále. Poslední etapou, která bude letos dokončena, je upřednostňování vozů městské hromadné dopravy na křižovatkách. Na financování projektu město navíc není samo, většinu nákladů pokryje prostřednictvím dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zobrazit více...

Galerie ponese jméno architekta Gočára, stěhuje se do Automatických mlýnů

25.3.2022 | Východočeská galerie v Pardubicích po dvaašedesáti letech změní název. Od ledna se přestěhuje do nového sídla v bývalých Automatických mlýnech a ponese název Gočárova galerie. Pro veřejnost se otevře v polovině příštího roku.

Zobrazit více...

Pardubice začaly stavět terminál pro regionální autobusovou dopravu

24.3.2022 | U vlakového nádraží v Pardubicích začala tento týden stavba terminálu pro autobusovou regionální dopravu. Součástí prací je i částečná demolice bytového domu, který tam stojí. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Město za investici zaplatí 129 milionů korun, 100 milionů korun obdrží z evropských dotací. Za rok by měl být terminál hotový.

Zobrazit více...

Hradecké muzeum se stěhuje do Gayerových kasáren opravených za 310 milionů

25.2.2022 | Gayerova kasárna v centru Hradce Králové se po rekonstrukci otevřou. Muzeum východních Čech, které má v bývalé vojenské budově depozitáře, restaurátorské dílny a badatelny, zpřístupní část prostor.

Zobrazit více...
Archiv aktualit...

Město už je jen krůček od dokončení projektu Inteligentního řízení dopravy

Pardubice míří s projektem Inteligentního řízení dopravy do finále. Poslední etapou, která bude letos dokončena, je upřednostňování vozů městské hromadné dopravy na křižovatkách. Na financování projektu město navíc není samo, většinu nákladů pokryje prostřednictvím dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Dotace, kterou město bude čerpat z Operačního programu Doprava, pokryje až 85 procent z celkových uznatelných nákladů, což je částka ve výši až 23 milionů korun. Celá příprava a realizace projektu byla opravdu náročná, jsem rád, že se podařilo Inteligentní řízení dopravy dotáhnout až do této fáze, kdy jsme jen krok od jeho kompletního dokončení, a že se nám podařilo získat podporu ze strany státu, což svědčí o smysluplnosti, kvalitě a přínosu celého projektu,“ konstatuje náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Nadrchal.

V současné době městu zbývá dokončit práce spojené s preferencí MHD na křižovatkách. "Původní myšlenka zefektivnit řízení dopravy se povedla, už se nejedná pouze o statické plány, odteď můžeme konečně pracovat s dynamickým řízením dopravy. Nyní máme před sebou poslední fázi tohoto projektu, a to instalaci modemů, díky čemuž bude možné na křižovatkách zavést preferenci vozů MHD v případě, že budou mít jednotlivé linky zpoždění. Věřím, že díky tomuto poslední kroku, který bude dokončen během letošního roku, se MHD stane pro veřejnost ještě atraktivnější,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš.

Projekt Inteligentního řízení dopravy zahrnuje monitorování dopravy na kritických místech, nejen na křižovatkách, ale třeba i v místech s častým výskytem kolon, dopravních nehod a podobně. Veškeré informace se scházejí v dopravně řídícím a informačním centru, které bylo zprovozněno v prostorách Dopravního podniku města Pardubic. Toto centrum je schopno pružně reagovat na aktuální situaci a napomoci tak k výraznému zvýšení propustnosti a zrychlení provozu ve městě.

Zdroj: pardubice.eu

Realizace projektu Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích je podpořena z Operačního programu Doprava prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.