Unie přispěje téměř miliardu na památky


Více než 900 miliony korun v následujících letech podpoří Evropské unie (EU) rekonstrukce národních kulturních památek, muzeí a knihoven v ITI Hradecko-pardubické aglomeraci.

"V současné době je schváleno šest projektů za 356 milionů korun. Na Pardubicku se jedná o rekonstrukci Příhrádku, která z EU získá 44 milionů korun. Tři budovy na Příhrádku rekonstruuje Pardubický kraj pro Krajskou knihovnu Pardubice. Vyroste tam Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku. "Stavební práce by měly být hotové do konce příštího roku," řekla mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Unie podpoří i výstavbu depozitáře pro Východočeské muzeum v Pardubicích, na který EU pošle 69 milionů korun. Moderní depozitář v Ohrazenicích by měl začít fungovat příští rok a uleví zámku, odkud se do něj přestěhuje 11 z 38 sbírek muzea. Stavba i s vybavením má vyjít na 82 milionů korun.

Projekt Kunětická hora Dušana Jurkoviče má přislíbeno 61 milionů korun. Stavební práce se dotknou Jurkovičova paláce a 6. brány. Tato místa jsou veřejnosti nepřístupná už od 70. let minulého století. Restaurovat se budou historické interiéry, vznikne přednáškový sál i expozice věnovaná Jurkovičovi. Opravy budou stát bezmála 80 milionů korun a skončit mají v roce 2021.

Další projekty na sebe nenechají dlouho čekat. Na září jsou připravené výzvy na podporu památek a muzeí za téměř tři sta milionů korun. "Podle informací od žadatelů se do výzev chtějí přihlásit zatím dva největší projekty – rekonstrukce pardubického zámku a modernizace Gayerových kasáren v Hradci Králové," uvedla koordinátorka ITI pro památky Michaela Kudynová.

Aglomerace mapuje dalších sedm zajímavých projektů. Patří mezi ně například rekonstrukce Automatických mlýnů v Pardubicích, proměna Památníku Zámeček v Pardubicích, druhá etapa Kunětické hory a výstavba dalšího depozitáře pro Východočeské muzeum v Pardubicích.

"Naše aglomerace je důkazem, že takzvané teritoriální investice, tedy ITI, mají velký význam. Při jejím vzniku jsme od možných žadatelů identifikovali velký zájem o obnovu a rekonstrukce památek a jsme rádi, že se nám podařilo v České republice vyjednat na toto téma nejvyšší alokaci," konstatoval manažer ITI Miroslav Janovský.

K navýšení finanční alokace na rekonstrukci památek došlo už dvakrát, a tak má aglomerace připraveno celkem 916 milionů korun. "Pokud k této částce připočítáme i příspěvek ze státního rozpočtu a povinné podíly žadatelů, bude do roku 2023 v naší aglomeraci investováno do památek více než 1,5 miliardy korun," dodal Janovský.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

Podrobnosti o projektech z oblasti kultury, které již byly schváleny Řídicím výborem ITI, naleznete zde.