Unie pošle kraji balík na modernizaci tří škol


Poměrně drastický propad zájmu o řemesla se královéhradecký kraj snaží řešit stipendii. A nejnověji se o totéž mají postarat rovněž poměrně vysoké investice: evropských dotací ve výši skoro 80 milionů se dočkají tři školy. Cílem je modernizace. Miliony půjdou do Centra odborného vzdělávání Chlumec nad Cidlinou, SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové či SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. „Částka vypovídá o náročnosti jednotlivých projektů. Je však důležité, aby se tyto investice uskutečnily za účelem zvýšení kvality výuky a konkurenceschopnosti v návaznosti na budoucí uplatnění žáků na trhu práce,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová.

Učiliště v hradecké Vocelově ulici dostane nejen úplně nové dílny a zařízení na servis a diagnostiku dieselových motorů, ale i prostory pro praktickou výuku. „Vybavení, co máme, je sice špičkové, ale převážně změřené na benzínové motory,“ uvedl zástupce ředitele Ladislav Papšík. Centrum odborného vzdělávání Chlumec nad Cidlinou, které spadá pod Střední školu technickou a řemeslnou Nový Bydžov, bude mít rekonstruované učebny a dílny pro 68 žáků a vybavení pro dalších 237 žáků.

V SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové dojde k rekonstrukci a přístavbě patra na stávající budově odloučeného pracoviště v ulici Hradecká. Tento krok umožní soustředit výuku žáků strojírenských a elektrotechnických oborů na jednom místě.

Náklady na všechny projekty jsou okolo 80 milionů korun, přičemž 90 procent nákladů pokryje evropská dotace ITI na podporu Hradeckopardubické aglomerace.

Zdroj: Mladá fronta DNES