Terminál B by se mohl přesunout blíž k centru města


Na dubnovém zastupitelstvu se pardubičtí politici dostali do paradoxní situace. Schválili nákup pozemku mezi rychlodráhou (Hlaváčovou ulicí) a poštou u nádraží. Neměli však pro něj využití. 

"Využití se ale nyní teoreticky našlo. Podle návrhu zastupitelů za Pardubáky Aleše Kloseho a Milana Košaře, kteří se živí jako architekti, by zde mohl stát terminál B pro dálkové autobusové linky. Jeho stavba byla původně naplánovaná za nebytový dům na náměstí Jana Pernera, město má ale problémy s výkupem pozemků. 
"Oslovili jsme firmu Optima, která zpracovává verzi terminálu B u nádraží, aby prověřila, zda se terminál do oblasti u rychlodráhy vejde. Byli jsme ubezpečeni, že vejde. Je tam i vysoká finanční úspora, protože stavíme na vlastním pozemku a odpadá i demolice nebytového domu u nádraží," popsal Klose. 
"Na pozemcích za nebytovým domem může vzniknout parkoviště, které v přednádraží úplně chybí. Pod nebytovým domem je možné vybudovat pasáž pro pěší, aniž by se musel bourat celý dům, zlikvidoval by se jeden byt v přízemí. Navíc převahu mají autobusové linky směr východ, takže by nezatěžovaly Palackého třídu. Dala by se udělat jednoduchá SWOT analýza, aby se porovnaly plusy a minusy obou návrhů," doplnil Košař. 
Návrh řadu zastupitelů na květnovém zasedání zaujal. "Nebojme se podpořit něco, co se může zdát trochu šílené. Všichni víme, že původní varianta přinese velkou dopravní zátěž. Představa, že zhruba polovina linek díky přesunu terminálu na nové místo do přednádraží vůbec nezajede, je v tomto městě k nezaplacení," uvedl Otakar Kovařík (KSČM). Vedení města z hnutí ANO, které se dlouhodobě snaží prosadit terminál B za nebytovým domem, a to i přes problémy s vystěhováním nájemníků z původně bytového domu, se tento návrh nelíbí. 
"Argumentujete tím, že je to na pozemcích města, ale stání je na území České pošty. Pošta chce tuto oblast rozvíjet a myslím si, že nám nepustí 15 parkovacích míst. Kromě toho v tomto návrhu chybí 6 až 7 stání. Je to o třetinu poddimenzované," řekl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO). Ten zároveň dodal, že většina autobusů vyjíždí směr Palackého třída. 
"Denně do terminálu bude vjíždět 230 autobusů, 30 jich odjede směr Přelouč, 20 do Holic a 180 pojede na Palackého," doplnila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). 
Podle Kloseho se však nejedná o finální verzi. "Stačilo nám ubezpečení firmy Optima, že se to tam vejde. Vy jste na přípravu návrhu měli tři roky, my tři týdny. Pouze chceme, aby se tento návrh vyhodnotil," řekl Klose. Kritici návrhu však uvedli, že by kvůli přesunu terminálu B pozbyla svou funkci lávka přes železnici, která má vést z připravovaného terminálu Jih na Dukle právě do původně plánovaného terminálu pro dálkovou dopravu. Lávka je součástí projektu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na modernizaci železničního uzlu Pardubice.
"Bál bych se, abychom neohrozili projekt se SŽDC a financování z evropského fondu. Mohlo by nám to přinést problémy," řekl Martin Kolovratník (ANO) a zároveň dodal, že na přesun terminálu B už je pozdě. Oblast totiž není v územním plánu funkčně určena pro dopravu. 
"Nové umístění znamená nové funkční využití, které by muselo být zaneseno v územním plánu. Ale za dobu, než by měl vzniknout nový územní plán, se nedá předpokládat, že by nový terminál mohl být vybudován. Lávka svůj smysl neztratí, většina obyvatel z jižní části stejně bude mířit na vlak nebo na přednádraží," opáčil Košař. 
Odpůrci poukázali také na to, že za posouzení jednotlivých variant bude muset město zaplatit nemalou částku. "Bude to stát několik desítek až stovek tisíc korun," uvedla Dvořáčková. 
"Třeba se zjistí, že se to tam nevejde, ale budeme spokojení, že jsme to zkusili. Najednou jsme tady všichni dopravní experti, ale vaříme z vody," poznamenal Jan Linhart (Patrioti Pardubic).
I přes ostrou debatu ale nakonec záměr posouzení tohoto návrhu prošel, pro totiž hlasovala nejen většina opozičních zastupitelů, ale také někteří zástupci koalice, a to i z hnutí ANO." 

Město Pardubice bude pro výstavbu Terminálu B usilovat o dotaci z ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

Zdroj: Orlicky.denik.cz