Rekonstrukce Gayerových kasáren začne v létě


Zhruba 270 milionů korun si musí připravit hradecké hejtmanství na rekonstrukci, modernizaci a přístavbu Gayerových kasáren, v nichž sídlí Muzeum východních Čech. V tuto chvíli už byl vybrán zhotovitel díla. Bude jím společnost Bak – Geosan, která podala nejlepší z celkem čtyř nabídek. Stavět by se mělo začít v létě.

„Pro rekonstrukci už máme vydané pravomocné stavební povolení. V nejbližší době požádáme o evropskou dotaci, která by pokryla až 90 procent nákladů,“ řekl radní Václav Řehoř (ODS).

„Vznikne zde moderní depozitář pro sbírky muzea. Částečně bude přístupný veřejnosti. Projekt počítá i se specifickými požadavky památkářů v souvislosti s archeologickými nálezy. Součástí projektu by měla být například i bezbariérová přístavba, badatelna a zpřístupnění archeologického nálezu pevnostního valu,“ vyjmenovala náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši). Veřejnosti bude v badatelně také zpřístupněn model města Hradce Králové z roku 2000 o velikosti přibližně 5 krát 5 metrů.

Přírodovědná sbírka a archeologická expozice by v budoucnu měly být prezentovány v sousedních, dnes nevyužívaných a chátrajících kasárnách Vrbenského. Jejich rekonstrukce se odhaduje na 350 až 450 milionů korun. V areálu kasáren finišuje také stavba parkovacího domu pro 300 aut.

Zdroj: Právo

Projektový záměr SMARTmuzeum: modernizace depozitářů, technického a technologického zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové prošel úspěšně výzvou nositele ITI Hradecko-pardubické aglomerace a obdržel kladné vyjádření řídicího výboru.