Radní jdou vylepšovat školní dílny za téměř 200 milionů


Do roku 2023 chce pardubická radnice poslat na vylepšení odborných učeben na základních školách téměř čtvrt miliardy. Značnou část peněz přitom poskytne Unie v rámci dotací. 
"Školy chtějí zrekonstruovat a vybavit odborné učebny s cílem zvýšit zájem dětí o studium technických oborů, jejichž absolventi na trhu práce dlouhodobě chybí. Na investicích do modernizace škol bude profitovat na 7 500 pardubických dětí," uvedla mluvčí radnice Iveta Koubková. 
Některé projekty jsou přitom těsně před spuštěním. Správci evropských peněz už schválili záměry na modernizaci osmi pardubických základních škol s tím, že na ně mohou poslat až sto milionů korun. 
"Na začátku roku přitom byla vybrána většina firem, které během letošního a příštího roku projekty modernizace odborných učeben a kabinetů zrealizují. Odborné učebny budou zmodernizovány, například v základní škole Družstevní vzniknou keramické dílny včetně keramické pece, v základní škole Studánka budou pro změnu vybudovány dílny pro práci s dřevem a kovem či strojní dílny," řekl primátor Pardubic Martin Charvát. 
V rámci první etapy budou modernizovány ZŠ Bratranců Veverkových, ZŠ Závodu míru, ZŠ npor. Eliáše, ZŠ v Ohrazenicích, ZŠ Družstevní, ZŠ Spořilov, ZŠ Studánka a ZŠ Staňkova. Tyto školy by navíc v budoucnu měly spolupracovat také na projektu Centrálních polytechnických dílen. Ty by měly vzniknout v bývalých Automatických mlýnech na břehu Chrudimky. "Chceme tak u dětí podpořit přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a IT technologií v každodenní praxi," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. 
Město má již hotovou studii, jak by nový objekt z červeného probarveného betonu měl vypadat. "Ve dvou nadzemních podlažích na ploše téměř 1 700 metrů čtverečních vznikne osm učeben, laboratoří a dílen a k tomu navíc výjimečný prostor pro nejmodernější vizuální prezentace. Vše by mělo sloužit především základním školám, kroužkům DDM a veřejnosti," dodal primátor Charvát.

Zdroj: MF Dnes