Pardubice připravují obnovu Památníku Zámeček


Pardubice v letošním roce připraví všechny podklady, aby mohly v příštím roce začít s obnovou Památníku Zámeček. V roce 2020 instituci věnovanou událostem v roce 1942 město otevře veřejnosti. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Na místě, kde je dnes památník, Němci popravili za heydrichiády obyvatele osady Ležáky a další vlastence. Místo je národní kulturní památkou. Město ho za 20 milionů korun bez DPH velmi promění. Zastupitelé mají ve čtvrtek schválit návrh investičního záměru.

Letos v květnu město požádá o dotace, pak by mělo následovat vydání územního rozhodnutí, v srpnu provedení dokumentace stavu a hotový koncept expozice. "V září zahájíme proces výběru zhotovitele," řekl Rychtecký.

Nová expozice bude v podzemí, přístupná po rampách, na nichž budou po stranách jména obětí. Nadzemní objekt čeká demolice. Je plánovaná úprava cest, výsadba stromů, instalace venkovních světelných nosičů s informacemi o památníku. Dominantou zůstane žulový pomník.

"Expozici zahájí krátký film o přerodu první republiky do atmosféry nacistického teroru. Ukáže aparát gestapa, který stál životy milionů lidí, budou tam předměty z popraviště," řekl Rychtecký.

Zazní audionahrávka deníku Josefa Charypara, zaměstnance pohřební služby, který odvážel popravené lidi. Mezi exponáty budou fotografie ženevské konvence, krátké filmy se svědectvími pamětníků a o dopadení nacistických zločinců. Vyjde i publikace.

"Vedli jsme jednání s ministrem kultury a Památníkem Lidice, jsem velmi rád, že Památník projevil zájem o provoz našeho zařízení, v tuto chvíli připravujeme koncept budoucího provozu," řekl Rychtecký.

Památník je u areálu firmy Foxconn. Město jedná se společností o získání pozemků pro parkoviště. Zároveň doufá, že s ní vyjedná propojení Památníku Zámeček s Larischovou vilou, kde Němci zatčené lidi vyslýchali.

"Obě pietní místa jsou kousek od sebe, ale zatím není mezi nimi přímá cesta. Foxconn začal připouštět, že by umožnil propojení formou stezky přes vlastní pozemky. O tom budeme dále jednat," řekl Rychtecký.

Zdroj: archiweb.cz