Pardubice od Unie získají 120 milionů na terminály


V Pardubicích je na spadnutí výstavba hned tří dopravních terminálů. Na dva z nich přitom radnice už má slíbenou slušnou dotaci. Na Terminál B a ten menší u univerzity pošle Brusel více než sto milionů.

Dnešní autobusové nádraží v dohledné době skončí. Developer, kterému patří pozemky pod ním, oprýskaná nástupiště zdemoluje a na jejich místě postaví kanceláře, byty či obchodní centrum. Kvůli tomu radní rychle připravují výstavbu Terminálu B, který bude stát nedaleko vlakového nádraží. "Terminál B vyřeší problém regionální dopravy ve městě, zajistí lepší propojení autobusové a železniční dopravy, a to včetně návaznosti na městskou hromadnou dopravu," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

Náklady na stavbu Terminálu B dosáhnou zhruba 170 milionů, z Unie na něj přitom město získá 94 milionů. Podle politiků by stavba měla začít ještě letos. "K Terminálu B bude muset město Pardubice během devadesátidenní lhůty doložit chybějící stavební povolení," upozornila však na nedostatky koordinátorka ITI Hradecko-pardubické aglomerace Michaela Kudynová.

Nicméně se zdá, že projekt se sune dopředu a stavební stroje se za opuštěným činžákem u nádraží objeví v řádech měsíců. Navíc by zástupci města byli rádi, kdyby jim s financováním pomohl i krajský úřad, který má pod palcem autobusovou regionální dopravu.

"Vzhledem k tomu, že stavba začne v roce 2021, budeme žádat Pardubický kraj, aby v rozpočtu na tento rok vyčlenil prostředky na její spolufinancování," řekla zastupitelka města Helena Dvořáčková (ANO), která je garantem projektu.

Druhý terminál u univerzity má být mnohem skromnější. Zastupitelé během jeho schvalování upozorňovali na to, že je to spíše lepší autobusová zastávka. "Trochu to na mne dělá dojem, že se za každou cenu snažíme utratit peníze z Unie. Ukazuje to na problematičnost některých dotací," uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Terminál na Hradecké ulici má lidem, kteří tam čekají na městský či linkový autobus, nabídnout příjemnější zázemí, modernější přístřešky a automat s občerstvením. Kolem budou nové lavičky, zlepší se napojení na cyklostezky. "Terminál Univerzita zabezpečí odpovídající infrastrukturu pro jeden z klíčových dopravních uzlů ve městě, kde dochází ke křížení regionální a městské hromadné dopravy," uvedl primátor a předseda Řídicího výboru ITI Martin Charvát. Terminál Univerzita od správců dotací již získal kladné stanovisko. "Do konce programového období by měly být z programu ITI vyhlášeny ještě tři výzvy. Měly by být zaměřeny na cyklodopravu, terminály a bezpečnost dopravy," doplnila Kudynová s tím, že momentálně je v Hradubické aglomeraci aktivních projektů, na které Brusel plánuje celkem poslat více než tři miliardy korun.

Výstavbu terminálů zahájily Pardubice v roce 2016, kdy odstartovala přestavba náměstí Jana Pernera, jehož součástí byla i výstavba Terminálu A pro městskou hromadnou dopravu před nádražím. Po dokončení začalo město v roce 2017 s přípravou stavby Terminálu B, který bude sloužit regionální autobusové dopravě. Po dostavbě "béčka" přijde na řadu třetí Terminál Jih navazující na vlakové nádraží z jižní strany. Ten by měl zejména ulevit dopravě v centru Pardubic . Jeho součástí bude totiž parkovací dům zejména pro motoristy, kteří cestují z Pardubic dál ať již vlakem nebo dálkovými autobusy.

"Terminál, který bude stát na opačné straně železnice než nádraží či Terminál B, bude s nimi propojen lávkou ústící do haly i na jednotlivá nástupiště. Té využijí také cestující, kteří, ač mají nádraží na dohled, dnes k němu musí jezdit několikakilometrovou objížďkou," řekla mluvčí města Nataša Hradní.

Zdroj: Mladá fronta Dnes