Labe po letech dohadů překlene nová lávka


Hradecká zóna Aldis je prozatím jakousi Popelkou v centru města. Během pár měsíců se však ráz této lokality výrazně změní. Přispěje k tomu nejenom výstavba regionálního centra banky ČSOB, ale i léta odkládaná výstavba lávky přes Orlici za 50 milionů korun.

Ve městě velmi probíraný a diskutovaný projekt si za posledních takřka 15 let prošel mnohými pády - od protestů ekologů, přes výhrůžky soudem až po údajně zmanipulovanou architektonickou soutěž.

Začátek obnovy zčásti zchátralých pozemků již pocítili řidiči, kteří musejí opět „skousnout“ práce na přilehlém okruhu, kde vzniká záliv pro autobusy hromadné dopravy. Ty zde za pár měsíců začnou zastavovat u nového regionálního centra banky ČSOB. Spolu s výstavbou bankovní budovy vyroste také nová lávka přes Labe, která je s tímto projektem smluvně provázána.

„Na stavbu lávky přes Labe u Aldisu má město již platné stavební povolení. V současnosti se zpracovává prováděcí dokumentace pro samotnou stavbu, ta by měla být hotová do konce listopadu a bude pak jedním z podkladů pro zadávací dokumentaci v rámci veřejné soutěže na stavební firmu,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Soutěž by město mohlo vypsat na přelomu roku 2018/2019. Pokud se v průběhu výběrového řízení neobjeví žádné komplikace, stavba by se mohla zahájit na jaře příštího roku.

„Termín dokončení stavby nové lávky by měla stanovit právě prováděcí dokumentace a smlouva s dodavatelem, ale předpokládá se ještě do konce roku 2019,“ dodal magistrátní mluvčí.

Přesná cena lávky vzejde z výběrového řízení, ale v tuto chvíli jsou náklady odhadované zhruba na 50 milionů korun, z toho 40 milionů by mohla činit dotace z evropských fondů v rámci ITI hradecko-pardubické aglomerace. Město má již potřebné finance rezervovány v rozpočtu.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Projektový záměr Lávka u Aldisu získal 17. 10. 2018 usnesením Řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace Vyjádření o souladu se Strategií ITI.