Hradec s Pardubicemi dostaly na projekty tři miliardy korun


Evropský dotační program ITI hradecko-pardubické aglomerace zatím podpořil 152 projektů celkem třemi miliardami korun. Subjekty v aglomeraci mají v období 2014 až 2020 získat na 3,7 miliardy korun. Zbylých 700 milionů korun by mělo být rozděleno příští rok. Příjemci dotací musí své projekty dokončit nejpozději v roce 2023.

"Zcela hotových je 39 projektů, které dostaly dotaci 483 milionů korun," uvedl manažer programu Miroslav Janovský. Například Přelouč postavila terminál u vlakového nádraží, vznikly dvě trolejové trati v Pardubicích, hradecký a pardubický dopravní podnik koupily nové trolejbusy. Hradec Králové nedávno dokončil stomilionovou rekonstrukci Muzea východních Čech.

Nejdražším projektem ITI je modernizace úpravny vody v Hrobicích na Pardubicku za 637 milionů korun. Úpravna po dokončení bude dodávat vodu více než 87 tisícům obyvatel v aglomeraci. Významných 200 milionů půjde na krajský projekt přestavby Gayerových kasáren v Hradci pro potřeby muzea.

Aktuálně nejzajímavějším projektem je revitalizace objektu Automatických mlýnů v Pardubicích, v němž by mělo vzniknout vzdělávací centrum, galerie, muzeum a veřejné prostory. Celková investice se odhaduje na 600 milionů korun.

Představitelé měst uvedli, že řadu projektů brzdí řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se obracejí neúspěšní uchazeči a další stěžovatelé. Jde o tendry na pořízení odbavovacích systémů MHD v Hradci Králové a Pardubicích a o inteligentní dopravní systém v Hradci. Celkem mají hodnotu asi 300 milionů korun. "Torpéduje to společnost, která se soutěže ani neúčastní. Připadá mi to absurdní," řekl hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) k projektu inteligentního dopravního systému. Řídicí výbor ITI hradeckopardubické aglomerace již pracuje na přípravě dalšího dotačního období 2021 až 2027.

Zdroj: Mladá fronta DNES