Gayerova kasárna čeká stavební ruch


V příštích měsících bude v Gayerových kasárnách pořádně rušno. Kromě parkovacího domu se chystá přestavba kasáren.

Zatímco město vyhlíží, kdy se dělníci vrhnou na výstavbu parkovacího domu v útrobách komplexu Gayerových kasáren, spřádá stavební plány na zdejší další objekty i Královéhradecký kraj.

Areál Gayerových a Vrbenského kasáren v samém srdci Hradce Králové nepatří dlouhá léta k místům, kterými by se krajské město mělo chlubit. To se však má za pár měsíců změnit. V Gayerových kasárnách má vzniknout moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech. Po opravě Vrbenského kasáren zde vznikne moderní přírodovědná expozice. To vše za stovky milionů korun. Devadesát procent výdajů mají pokrýt dotace.

„U Gayerových kasáren máme od minulého týdne pravomocné stavební povolení.

Teď budeme řešit finanční prostředky, kdy chceme do konce listopadu zažádat o dotaci,“ řekl k současné situaci kolem kasáren krajský radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř.

U Vrbenského kasáren se nyní řeší převod vlastnictví z města na kraj. „Tento převod by měl být uskutečněn ještě před získáním rozhodnutí o poskytnutí dotace. Tedy někdy na přelomu roku,“ doplnil informaci radní Řehoř. Podle něj by se na Gayerových kasárnách mohlo s pracemi začít příští rok, u Vrbenského kasáren to bude na přelomu let 2019 a 2020.

Projekt pro stavební povolení k objektu Gayerových kasáren již počítá se specifickými požadavky památkářů. Stejně jako u nedalekého parkovacího domu, tak i v okolí budoucích vstupních portálů do kasáren, totiž archeologové odkryli části pevnosti, které bude chtít i kraj zachovat pro příští generace.

Zdroj: hradecky.denik.cz