Do pardubických škol putuje čtvrt miliardy


Do svých škol letos město Pardubice investuje více než 270 milionů korun. Část peněz pokryjí evropské dotace.

"Největší investice, zhruba 90 milionů korun, se týká areálu základní školy Erno Košťála. Modernizace učeben chemie, fyziky, přírodopisu, dílen, počítačové učebny a kompletně řešená konektivita pro celou školu, včetně nákupu odpovídajících pomůcek a zajištění bezbariérového užívání, přijde podle propočtů projektanta v této škole na zhruba 44 milionů korun. Čeká nás tam také rekonstrukce jednoho pavilonu pro potřeby nově zřizované školy Montessori," řekl náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

Na modernizaci odborných učeben dojde také v ZŠ Josefa Ressela, kde jsou očekávané náklady ve výši zhruba 29 milionů korun, a v ZŠ Benešovo náměstí, kde se předpokládá investice 24 milionů korun. "I tam jsou stávající odborné učebny již nevyhovující a vybavení pro výuku přírodních věd a dalších předmětů zastaralé. Čekají je tak rozsáhlé stavební úpravy, po nichž budou školy vybaveny nejen moderními pomůckami, ale také kvalitním připojením k internetu, které zajistí efektivní využívání interaktivních pomůcek," popsala mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Podobnou modernizací už loni prošlo osm pardubických škol. Opravy však provázely problémy, chyběli dělníci i stavební materiál. V některých školách museli odložit začátek školního roku. Většina ředitelů si však výsledek pochvaluje. "Přes všechny komplikace, které to doprovázely, to byl dobrý krok," poznamenala ředitelka ZŠ Pardubice-Polabiny, Družstevní Jana Lokvencová.

Do škol letos putují i peníze na rekonstrukce hřišť. "Letos čekají úpravy v hodnotě zhruba 10,5 milionu korun hřiště základní školy Družstevní v sídlišti Polabiny, které by po rekonstrukci mělo sloužit žákům ZŠ i široké veřejnosti," řekla náměstkyně primátora pro investice Helena Dvořáčková.

Rekonstrukce za více než 7 milionů korun se dočká také hřiště v Resslově ulici na Dukle. U sedmi škol jsou již hřiště hotová, nebo pokračuje jejich rekonstrukce, pět škol na obnovu hřišť čeká.

"Chceme obnovovat jedno až dvě hřiště ročně a jeden velký stravovací provoz ročně na základní škole a jeden až dva stravovací provozy na školkách podle možností rozpočtu," dodal Rychtecký.

Devatenáct jídelen má většinu strojního vybavení v havarijním stavu nebo na hranici životnosti. Letos čeká revitalizace školní kuchyně a jídelny ZŠ npor. Eliáše a MŠ Pastelka a Dražkovice. Pardubice na tyto tři investiční akce vynaloží více než 40 milionů korun.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

O podporu EU prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace budou usilovat projektové záměry ZŠ Erno Košťála, ZŠ Josefa Ressela a ZŠ Benešovo náměstí.