Primátorům vyhovuje současné přerozdělování dotací


Primátorům všech 26 statutárních měst vyhovuje současné přerozdělování evropských dotací v aglomeračních celcích. Chtějí, aby systém přetrval i v dalším dotačním období. Novinářům to řekli po zasedání v Pardubicích. 

"Není to tak, že si uzurpujeme právo rozhodovat o určitém objemu financí. Ale ono je to velmi efektivní. Pro starosty je to výrazné zjednodušení přípravy projektů. Cíleně připravují projekty, které už jsou součást strategií aglomerací," řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).  
O dotacích rozhodují větší skupiny lidí, nejen politici, nepreferují se jen krajská města, shodli se představitelé měst. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) také mají podle současného systémů projekty větší šanci na úspěch.  
Schválený dokument má sedm bodů. Podle nich by mělo pokračovat rozdělení na sedm územních oblastí, které strategicky plánují svůj rozvoj. "Chceme, aby tento systém byl zachován, nezačínali jsme v jiné konstelaci zase od nuly," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).  
Primátoři si mimo jiné přejí, aby řídícím orgánem bylo jen ministerstvo pro místní rozvoj. Už na jaře bude mít Česká republika představu, jak bude další dotační období vypadat. "V květnu podá Evropská komise návrh finančního rámce a zároveň vyjde návrh k fondům jako takovým," řekl náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.  
Současné dotační období platí pro léta 2014 až 2020. Například hradecko-pardubická aglomerace by mohla vyčerpat kolem čtyř miliard korun. Výzvy aglomerace vypsala na podzim 2016. Do konce loňského roku poskytla na evropské projekty 1,4 miliardy korun. Letos rozdělí na evropské projekty více než 1,2 miliardy korun. 

Zdroj: tyden.cz